Քաղաքական 10:00 09/08/2024 Տարածաշրջան
Ձեռք բերված քաղաքացիություն ունեցող ռուսաստանցիները դրանից կզրկվեն զինվորական հաշվառումից հրաժարվելու դեպքում։ Համապատասխան օրենքը ստորագրել է Վլադիմիր Պուտինը, որը հրապարակվել է իրավական ակտերի պաշտոնական կայքում։
«Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» և «Քաղաքացիության մասին» հիմնական օրենքներում ներդրվում է դրույթ, համաձայն որի՝ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ստացած անձի կողմից զինապարտության նախնական հաշվառման չկանգնելը հիմք կհանդիսանա, որպեսզի դադարեցվի նրա քաղաքացիությունը:
Օրենքը համապատասխանեցնում է զինվորական հաշվառումն ու քաղաքացիությունը։
Պուտինը նաև օրենք է ստորագրել, որով արգելել է ռազմական գործողություններին մասնակցող զինվորականներին օգտվել բջջային հեռախոսներից։ Այդ խախտման համար նրանք կարող է դատապարտվեն 10-օրյա կալանքի՝ առանց դատավարության։
Մեկ այլ օրինագծով 10 հազար լսարանը գերազանցող բլոգներին և ալիքներին արգելվում է ինտերնետում անանուն գործունեություն ծավալել, նրանք պետք է իրենց մասին տեղեկատվություն տրամադրեն «Ռոսկոմնադզորին»:

Политика 13:32 09/08/2024 В мире
Россиян с приобретенным гражданством будут его лишать за отказ встать на воинский учет, соответствующий закон подписал Владимир Путин, документ разместили на сайте официального опубликования правовых актов.
Как передает РИА Новости, в базовые законы "О воинской обязанности и военной службе" и "О гражданстве" вносится норма, согласно которой неисполнение обязанности по первоначальной постановке на воинский учет лицом, приобретшим гражданство России, будет служить основанием для его прекращения.
Закон синхронизирует постановку на воинский учет и получение гражданства.
Для этого органы МВД обяжут подавать сведения о мужчинах, которым решено выдать паспорт, в единую систему межведомственного электронного взаимодействия.