Տնտեսություն 13:42 13/08/2024 Հայաստան
«Կարող ենք ասել, որ վարելահողերի 49.5 %-ն է մշակվում այս պահին»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը։
Նա հայտնեց, որ չմշակվող հողերը մշակելի դարձնելու համար իրականացնում են պետական աջակցության ծրագրեր։
Նա հավաստիացրեց, որ մշակվող հողատարածքների ծավալը մեծանում է, ինչը վկայում է գարնանացանի ծրագրի արդյունքները։
«Մինչև տարվա վերջ այդ ծրագրով 14 հազար հեկտարից ավել մշակված հողատարածքներ կունենանք»,- ասաց Սարգսյանը։
Փոխնախարարը նաև տեղեկացրեց, որ նախատեսվում է տոհմային կենդանիների ապահովագրությունն է իրականացվել, քանի որ նրանք պահվում են  նորմալ պայմաններում՝ խելացի անասնաշենքերում։
«Ֆինանսական կառույցների հետ բանակցություններ ենք վարում, որոշակի դրական արդյունքներ ունենք և մշակում ենք ծրագիրը»,- հայտնեց Տաթևիկ Սարգսյանը  և տեղեկացրեց, որ նախատեսում են այս տարի հուշագիր ստորագրել և հաջորդ տարի իրականացնել ապահովագրությունը։

Замминистра экономики: В Армении обрабатывается всего 49,5% пахотных земель
«Можем утверждать, что на данный момент обрабатывается 49,5% пахотных земель», – заявила в ходе пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» замминистра экономики Армении Татевик Саркисян.
Она сообщила, что для сделать необрабатываемые земли пригодными для обработки, проводятся программы господдержки.
Замминистра заверила, что объемы посевных земель увеличиваются, о чем свидетельствуют результаты весенней посевной программы.
«До конца года по этой программе по этой программе у нас будет более 14 тысяч гектаров обрабатываемых земель», – пояснила Т. Саркисян.