Առողջություն 15:10 22/08/2024 Հայաստան
25 տարվա անպտղությունից հետո 47-ամյա կինը հղիության մասին լուրն իմացել է ծննդաբերելուց րոպեներ առաջ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը։
«25 տարի երեխայի սպասումով․․․ Փոքրիկ Լուսեն այսօր իր ծնողների գրկում է․․․
Մանկական վիրաբուժական հիվանդությունների կլինիկայի ղեկավար, Մանկական վիրաբուժության ամբիոնի դոցենտ Նիկոլայ Դալլաքյանի խոսքով՝ 25 տարվա անպտղությունից հետո 47-ամյա կինը հղիության մասին լուրն իմացել է ծննդաբերելուց րոպեներ առաջ:
Երկար սպասված փոքրիկին ծննդաբերել է անսպասելի՝ կեսարյան հատմամբ: Նորածինն ունեցել է աղեստամոքսային տրակտի կյանքի հետ անհամատեղելի ծանր բնածին զարգացման արատ: Երեխան տեղափոխվել է «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց, վիրահատվել է և առողջացած դուրս է գրվել:
«Բնականաբար սկզբանական շրջանում նորածինը կլինի մեր հսկողության տակ, սակայն պետք է նշեմ, որ նույնիսկ վիրահատական սպին կոսմետիկ է դրված, և նա ապագայում չի էլ հիշելու, որ նման խնդիր է ունեցել»,-շեշտեց Մանկական վիրաբուժական հիվանդությունների կլինիայի ղեկավարը:
25 տարի երեխայի սպասումով իրենց առաջնեկին գրկած երջանիկ ծնողները նշում են, որ փոքրիկ Լուսեն լույս է բերել իրենց ընտանիք, իսկ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի փորձառու բժիշկները վերադարձրել են այդ լույսը՝ փրկելով փոքրիկի կյանքը:
Նշենք, որ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցում կյանքի հետ անհամատեղելի ծանր բնածին զարգացման արատներով նորածինների վիրաբուժական միջամտության արդյունքները շարունակվում են բարելավվել: Հիմնականում երեխաները դուրս են գրվում առողջացած և վերադառնում են լիարժեք կյանք»,- գրել է Ա.Մուրադյանը։

15:59 22/08/2024 Армения
После 25 лет бесплодия 47-летняя женщина узнала о своей беременности за несколько минут до родов. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил ректор Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци (ЕГМУ) Армен Мурадян.
«В ожидании ребенка в течение 25 лет… Маленькая Лусе сегодня на руках у своих родителей…
Доцент кафедры педиатрии и детской хирургии №1 Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци Николай Даллакян отмечает, что после 25 лет бесплодия 47-летняя женщина узнала о своей беременности за несколько минут до родов.
Женщина неожиданно для себя родила долгожданного малыша путем кесарева сечения. У новорожденного был тяжелый врожденный порок развития желудочно-кишечного тракта, несовместимый с жизнью. Ребенка доставили в университетскую больницу Мурацан, прооперировали и выписали после выздоровления.
«Естественно, в начальный период новорожденный будет под нашим контролем, но должен отметить, что даже хирургический рубец носит косметический характер, и в дальнейшем он даже не вспомнит, что у него была такая проблема», – отметил он.
Счастливые родители, которые ждали ребенка 25 лет, держа на руках первенца, говорят, что маленькая Лусе принесла свет в их семью, а опытные врачи университетской больницы «Мурацан» вернули этот свет, спасая малышке жизнь», – написал Армен Мурадян.