Եվրոպայում լոլիկի մթերման գինը մոտ 40-50 դրամ է, մեզ մոտ խանութներում 300 դրամից էժան չկա. Հարություն Մնացականյան
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին՝ 2024թ. հունվար-հուլիսի սպառողական գների ինդեքսի համաձայն՝ բանջարեղենի գներն աճել են 9.8 %-ով, իսկ որոշ առանձին տեսակներ, օրինակ կարտոֆիլը թանկացել է 26.8 %-ով։ Նախորդ տարվա համեմատ աճել են նաև լոլիկի գները։ Չնայած ամառվա սեզոնին Հայաստանի խանութներում և շուկայում լոլիկի գները շարունակում են մնալ բարձր։ Միտման պատճառների շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց մարքեթոլոգ, գործարար, գյուղնախարարի նախկին խորհրդական Հարություն Մնացականյանի հետ
Հ. Մնացականյան-Այս տարի խնդիրներ եղան, եղանակային վատ պայմաններ՝ և՛ ցրտահարությունը, և՛ կարկտահարություն։ Սրան գումարվեց նաև այն, որ վերջին տարիներին դաշտային լոլիկի տարբեր հիվանդությունների դեմ պայքարը շատ դժվար է ընթանում և այդ պատճառով բերքատվությունը բավականին ընկեր է։
Դրա հետևանքով ջերմատնային տնտեսությունները օգտվում են առիթից և, քանի որ շուկայում վաճառվողը հիմնականում ջերմատնային տնտեսություններում աճեցված լոլիկներն են, նրանք բարձրացրել են գները, բարձր գնով է տեղի ունենում իրացումը։
Panorama.am-Պետությունը խնդրին ուշադրություն դարձնո՞ւմ է։ Ընթացիկ տարում լոլիկի մշակաբույսի աջակցության պետական ծրագիր էլ չի արվել։
Հ. Մնացականյան-Ոչ մի տարի էլ չեն արել։ Մի տարի փորձում էին, բայց գործընթացը կանգնեց։ Աջակցության ծրագրի թիվ մեկ բաղադրիչը բույսերի պաշտպնությունն է, որ պետական մակարդակով այս հիվանդությունների՝ լոլիկի ցեցի և տարբեր այլ հիվանդությունների դեմ կարողանան առնել։
Պետական համալիր միջոցառումներ են պետք լոլիկի մշակության զարգացման համար։ Միայն մի բաղադրիչ չէ, որ ասես, օրինակ՝ պետությունը սուբսիդիա տա ու վերջ՝ խնդիրը լուծվի, ո՛չ։ Գործողությունների կոմպլեքս է պետք, որի շնորհիվ հետագայում լոլիկի գինը կմոտենա նորմային։ Պատկերացրեք՝ եվրոպական երկրներում լոլիկի մթերման մեծածախ գինը մոտ 40-50 դրամ է, մեզ մոտ խանութներում 300 դրամից ցածր գնով լոլիկ չկա այս պահի դրությամբ՝ մոտ 6 անգամ թանկ։

Экономика 15:36 23/08/2024 Армения
А. Мнацаканян: Оптовая цена помидоров в странах Европы около 40-50 драмов, в наших магазинах пока нет помидоров дешевле 300 драмов
Последние данные за 2024 год опубликованы Статистическим комитетом, согласно индексу потребительских цен за январь-июль, овощи подорожали на 9,8%, а некоторые отдельные виды, например, картофель подорожали на 26,8%.
По сравнению с прошлым годом цены на помидоры также выросли. Несмотря на летний сезон, цены на помидоры в магазинах и на рынках Армении остаются высокими. О причинах такой тенденции корреспондент Panorama.am поговорил с маркетологом, бизнесменом, бывшим советником министра сельского хозяйства Арутюном Мнацаканяном.
А. Мнацаканян: В этом году были проблемы, плохие погодные условия, и заморозки, и град. К этому добавилось также то, что за последние годы затруднилась борьба с различными заболеваниями полевых помидоров, по этой причине объемы сбора урожая также упали.
В связи с этим тепличные хозяйствующие субъекты пользуются случаем, и, поскольку на рынке продаются в основном тепличные помидоры, они повысили цены, и реализация продукции происходит по высоким ценам.
Panorama.am: Обращает ли государство внимание на эту проблему? В текущем году государственной программы поддержки урожая помидоров не было.
А. Мнацаканян: Никогда такого не было. Как-то пытались осуществить такую программу, но процесс приостановился. Компонентом номер один программы поддержки является защита растений, чтобы можно было бороться с этими болезнями на государственном уровне – с томатной молью и другими различными заболеваниями.
Для развития отрасли по выращиванию томатов необходимы государственные комплексные меры. Это не просто одна составляющая, когда, например, государство предоставит субсидию и все, проблема будет решена, нет. Необходим комплекс действий, благодаря которому цена томатов в будущем приблизится к норме. Представьте себе: оптовая цена помидоров в странах Европы составляет около 40-50 драмов. В наших магазинах пока нет помидоров дешевле 300 драмов, примерно в 6 раз дороже.