Սպորտ 11:30 27/08/2024 Հայաստան
Ուկրաինացի թենիսիստուհի Էլինա Սվիտոլինան բացատրել է, թե ինչու Մոնտերեյում (Մեքսիկա) մրցաշարի ընթացքում հրաժարվել է սեղմել Հայաստանի ներկայացուցիչ Էլինա Ավանեսյանի ձեռքը, ով նախկինում հանդես էր գալիս Ռուսաստանի հավաքականում։
Սվիտոլինայի խոսքով, ինքը հրաժարվել է ձեռքսեղմումից, քանի որ մրցակիցը չի նշել իր դիրքորոշումը Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողությունների վերաբերյալ։
«Քննադատություն սոցցանցերում իմ հասցեին՝ ձեռքսեղմումից հրաժարվելու համա՞ր։ Նախ, ես այնքան էլ հաճախ չեմ կարդում սոցիալական մեդիա: Այնտեղ շատ բացասական մարդիկ կան, ովքեր վատ բաներ են գրում։ Բայց իմ թիմը մի փոքր խոսեց այդ մասին։
Երկրորդ՝ ես գիտեմ, որ նա փոխել է քաղաքացիությունը։ Բայց սա միակ կարևոր կետը չէ։ Պետք է նույնպես ունենալ սեփական  դիրքորոշում երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ։ Ես չլսեցի, որ նա ինչ-որ բան ասեր այդ մասին:
Մի բան է, որ քաղաքացիությունը փոխես քո շահի համար: Եվ մեկ այլ բան՝ փոխել քաղաքացիությունը, երբ դեմ ես տեղի ունեցողին»,- sport.ru-ի հաղորդմամբ, Սվիտոլինայի խոսքերն է մեջբերում Big Tennis of Ukraine-ը։

Украинская теннисистка объяснила отказ от рукопожатий с представительницей Армении Элиной Аванесян
Украинская теннисистка Элина Свитолина объяснила собственные действия на турнире в Монтеррее (Мексика). Там она отказалась от рукопожатий с представительницей Армении Элиной Аванесян, ранее выступавшей за Россию, сообщает Sport.ru.
По словам Свитолиной, она отказалась от рукопожатия, потому что соперница не обозначила свою позицию по поводу действий России на Украине.
"Критика в соцсетях в мой адрес за отказ от рукопожатия? Ну, во-первых, я не так часто читаю соцсети. Там много негативных людей, которые пишут нехорошие вещи. Но в моей команде немного говорили об этом.
Во-вторых, я знаю, что она сменила гражданство. Но это не единственный важный момент. Нужно ещё иметь собственную позицию по вопросу происходящего в стране. Я не слышала, чтобы она что-то говорила об этом.
Одно дело - менять гражданство ради собственной выгоды. А другое - менять гражданство, когда ты против происходящего", - цитирует Свитолину "Большой теннис Украины".