Իրավունք 14:22 28/08/2024 Հայաստան
Երևանի Առաջին ատյանի դատարանի Կենտրոնի մասնաճյուղում ընթացող ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի գործով դատական նիստում ժամը 14։00-ին փաստաբան Արամ Օրբելյանն ընդհատեց իր պաշտպանական ճառը և առաջարկեց դադարեցնել դատական նիստը, քանի որ ֆիզիկապես հոգնել է և բացի այդ իրեն դատարանից ծանուցել էին, որ մինչև 14։00-ն է լինելու այն։
Մեղադրող կողմն առաջարկեց շարունակել նիստը, սակայն փաստաբանը պնդեց որ միայն երկրորդ փաստարկը ներկայացնելու համար պետք է ընթերցի 64 էջ, ինչը 2 ժամ կտևի և իրեն դժվար է լինելու։
Դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանը համաձայնեց նիստն հետաձգել մինչև հաջորդ օրը՝ 10։00-ն և Օրբելյանին առաջարկեց որպեսզի վերջինս Հրայր Թովմասյանին հրավիրի դատական նիստին՝ չնայած իր կողմից նախկինում ընդունած՝ դահլիճից հեռացման դատական սանկցիայի առկայությանը։

Право 15:10 28/08/2024 Армения
В ходе судебного заседания в суде первой инстанции общей юрисдикции по городу Ереван (резиденция – Кентрон) адвокат бывшего председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна Арам Орбелян прервал свою защитительную речь и предложил перенести судебное заседание, поскольку устал физически, кроме этого суд уведомил его о том, что заседание продлится до 14:00.
В свою очередь сторона обвинения предложила продолжить заседание, однако адвокат настоял, обосновав это тем, что для представления второго аргумента ему необходимо зачитать 64 страницы, это продлится ещё два часа.
В свою очередь судья Татевик Григорян согласилась и отложила заседание на следующий день в 10:00.
Судья также предложила А. Орбеляну пригласить Грайра Товмасяна на судебное заседание, несмотря на наличие санкции об удалении из зала заседаний.