Հասարակություն 14:43 03/09/2024 Հայաստան
Այսօր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նստում դրական եզրակացություն է տրվել օրենքի նախագծին, որով նախատեսվում է լրացում կատարել «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում և հունիսի 17-ը սահմանել որպես Հայրերի օր:
Օրինագծի հեղինակ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը, մեկնաբանելով օրվա ամսաթվի ընտրությունը, նշել է, որ հաշվի է առնվել մի շարք երկրների փորձը՝ ընդգծելով, որ ներկայումս Հայրերի օրն ԱՄՆ-ում, Մեքսիկայում, Հնդկաստանում, Ճապոնիայում նշվում է հունիսի երրորդ կիրակի օրը: Պատգամավորը պատրաստակամություն է հայտնել օրվա ընտրության հարցը քննարկել:
Կառավարության ներկայացուցիչ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը, ներկայացնելով կառավարության դրական դիրքորոշումը, նշել է, որ օրվա ընտրության վերաբերյալ կարելի է խորհուրդ հարցնել ազգագրագետներին:

Общество 15:18 03/09/2024 Армения
На состоявшемся во вторник, 3 сентября, заседании Постоянной комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам было дано положительное заключение законопроекту, которым планируется внести дополнения в закон РА «О праздниках и памятных днях Республики Армения» и провозгласить 17 июня Днем отца.
Автор законопроекта, депутат НС РА от фракции партии власти «Гражданский договор» Заруи Батоян, объясняя выбор даты, указала, что учитывался опыт ряда стран: День отца в настоящее время отмечается в третье воскресенье июня в США, Мексике, Индии и Японии.
Представитель правительства Армении, заместитель министра юстиции республики Арменуи Арутюнян, представляя позицию кабмина, указала, что по вопросу даты праздника можно проконсультироваться с этнографами.