Հասարակություն 14:01 04/09/2024 Հայաստան
«Հուլիս, օգոստոս ամիսներին էլեկտրաէներգիայի ամենաբարձր ծախսն է գրանցվում բնակիչների կողմից։ Արդյունքում մոտ 33 հազար բաժանորդ մնացին մեկ սնուցման վրա ու բարձր բեռով»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Կարեն Դարբինյանը՝ ներկայացնելով հանրապետության տարածքում հաճախակի դարձած հոսանքազրկումների պատճառները։
Նա հիշեցրեց, որ հուլիսի սկզբին Երևանի հիդրոէլեկտրակայանում բռնկված հրդեհի հետևանքով ՀԷՑ-ի Ծիծեռնակաբերդ, Պուրակ, Մյասնիկյան, Մերգելյան, Չարենց ենթակայանների ծանրաբեռնվածությունը խիստ մեծացել է։ Մինչ հրդեհը դրանք ունեին երկու սնուցում, իսկ վթարից հետո՝ մեկ սնուցում։
«Ամեն վթարի դեպքում մինչև մենք մալուխը չէինք վերանորոգում, էլեկտրամատակարարումը չէինք կարող վերականգնել։ Կրկնեմ, որ վթարը  Երևանի հիդրոէլեկտրակայանում էր, որը մեզ հետ որևէ կապ չունի, բայց բաժանորդները մնացին միակողմանի սնուցմամբ, ինչը հանգեցրեց վթարների վերացման ավելի երկար ժամանակի ու բաժանորդների հոսանքազրկման»,-ասաց նա։
Կարեն Դարբինյանի խոսքով, եթե ժամանակին իրենք ներդրումներ չանեին ու 2016-2020թթ. 17 մալուխագիծ անցկացրած չլինեին, ապա այդ բաժանորդները հոսանքազուրկ էին մնալու մինչև օգոստոսի 26-ը, երբ վերացվեց վթարը։
«Նախատեսված էր վթարը վերացնել օգոստոսի 10-ին, սակայն մալուխների ներկրման հետ կապված խնդիրներ առաջացան Լարսում, ինչի հետևանքով խնդրի լուծումը երկարեց մինչև օգոստոսի 26-ը։ Որպեսզի պատկերացնեք իրավիճակը, Կենտրոն վարչական շրջանի բեռը 2000 թ. համեմատ աճել է 8-10 անգամ, 2016-ի եղել է 60 մվտ, հիմա 120 մվտ է»,-ասաց նա։

Общество 14:45 04/09/2024 Армения
«Расход электроэнергии, как правило, выше всего в июле и августе. В результате около 33 тысяч абонентов остались на электроснабжении из одного источника, с высокой нагрузкой», – заявил на встрече с журналистами  председатель совета директоров «Элсетей Армении» Карен Дарбинян, представляя причины крупных отключений электроэнергии в республике в последние месяцы.
Дарбинян напомнил, что 6 июля произошел крупный пожар на ГЭС-1, оикуда электричество получают около 30% ереванского административного района Кентрон (Центр) и 20% Арабкира.
По его словам, до аварии была резервная линия, пожар лишил граждан этой альтернативы, сильно возросла нагрузка на подстанции «Цицернакаберд», «Пурак», «Мясникян», «Мергелян», «Чаренц».
Он сообщил, что работа ГЭС-1 была восстановлена 26 августа, планировалось завершить работы еще 10 августа, но из-за пробок на КПП «Верхний Ларсу» кабели были доставлены в Армению с опозданием.
«Эта ГЭС к нам никакого отношения не имеет. Последствия аварии были ликвидированы 26 августа, и если бы не осуществленные нами в свое время инвестиции проведение 17 кабельных линий в 2016-2020 годах, то эти абоненты остались бы без электроэнергии до 26 августа», – подчеркнул Дарбинян.