Քաղաքական 13:33 06/09/2024 Հայաստան
Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցությունների ընթացքում  Բաքուն տեսնում է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղության կհասնենք։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, նա նշել է, որ  խաղաղության փաստաթղթի 80 տոկոսն արդեն համաձայնեցված է։
«Մենք արդեն հասել ենք սահմանների սահմանազատման, նույնիսկ սահմանագծման գործընթացի մեկնարկին։ Այո, սա առաջին փոքր քայլն է՝ համաձայնեցված է Հայաստանի հետ սահմանի ընդամենը տասներեք կիլոմետրանոց հատվածը։ Այնուամենայնիվ, սա քայլ է ճիշտ ուղղությամբ։ Մենք հուսով ենք, որ խաղաղ բանակցությունների համար Ադրբեջանի այս նախաձեռնությունը կհանգեցնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»,-ասել է նա։

Политика 13:09 06/09/2024 Регион
Азербайджан и Армения уже почти на 80% согласовали текст мирного договора между странами. Соответствующее заявление сделал президент Ильхам Алиев во время выступления на Международном форуме в итальянском Черноббио, его цитируют азербайджанские СМИ.
"Мы активно продолжаем переговоры, и почти 80% текста мирного договора уже согласовано", — заявил он.
Алиев заверил, что сторонам удастся достичь мира на Южном Кавказе.
«Мы уже добились запуска процесса делимитации границ, даже демаркации. Да, это первый маленький шаг – согласован лишь тринадцатикилометровый участок границы с Арменией общей протяженностью тысячи километров. Однако это шаг в правильном направлении. Мы надеемся, что эта инициатива Азербайджана по мирным переговорам приведет к подписанию мирного договора», - сказал он.