Իրավունք 14:53 06/09/2024
Հայաստանում և, մասնավորապես, Եևանում, էականորեն շատացել են էլեկտրական շարժիչով անհատական շարժունակության տրանսպորտային միջոցները: Ոլորտը կանոնակարգված չէ, հետևաբար անհրաժեշտություն է առաջացել օրենսդրությամբ սահմանելու դրանց երթևեկության կանոնները: Այս մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ Դավիթ Համբարյանի՝ մանրակրկիտ ուսումնասիրվել են և  ոլորտը, և խնդիրը, ինչպես նաեւ միջազգային փորձը՝ հարցին համապարփակ լուծումներ տալու համար: Սահմանվել են նման փոխադրամիջոցների բնութագրերը և հնարավոր սահամանփակումները: Ըստ այդմ՝ 18 տարեկանից բարձր տարիք ունեցող, ինչպես նաև 16 տարին լրացած և «AM» ենթակարգի տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունք ունեցող անձանց կողմից անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցներով երթևեկությունը կթույլատրվի հեծանվային կամ հեծանվահետիոտնային արահետներով կամ հեծանվորդների համար գոտիով:
Նախագծով սահմանվել է, որ օրենքով նախատեսված կարգավորումներից բացի, համայնքում անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցների երթևեկության արգելված վայրերը սահմանվելու են համայքի ավագանու կողմից:
Անհատական շարժունակության (տեղաշարժման) միջոցների երթևեկությանը ներկայացվող պահանջները խախտելու համար նախատեսվել է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով: Մասնավորապես, ապրանքների առաքում իրականացնող հեծանիվ կամ մոպեդ վարող անձի կողմից հեծանիվը կամ մոպեդն առանց սաղավարտի կամ չկոճկված սաղավարտով վարելու համար նախատեսվել է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի յոթնապատիկի չափով:
«Կազմակերպությունների համար, որոնք վարձակալությամբ տրամադրում են նման սարքավորումներ, նախատեսված է նվազագույն աշխատավարձի 29-ապատիկի չափով տուգանք, եթե օրենքով սահմանված կարգով ճիշտ կահավորված չէ տվյալ սարքավորումը: Սարքավորումը պետք է ունենա նաև արագության չափման սարք»,- մանրամասնել է Ներքին գործերի նախարարի տեղակալը։

Политика 15:42 06/09/2024 Армения
В Армении и, в частности, в Ереване значительно возросло количество средств индивидуальной мобильности с электродвигателем. Сфера не регулируется, поэтому необходимо законодательно определить правила дорожного движения. Об этом заявил заместитель министра внутренних дел Давид Амбарян на заседании 6 сентября Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
В первом чтении обсуждался пакет проектов о внесении дополнений и изменения в закон “Об обеспечении безопасности дорожного движения" и в Кодекс РА об административных правонарушениях.
«По словам Д.Амбаряна, для комплексного решения вопроса были тщательно изучены как сфера, так и проблема, а также международный опыт. Определены характеристики и возможные ограничения указанных транспортных средств. Соответственно, лицам старше 18 лет, а также лицам старше 16 лет, имеющим право управления транспортным средством подкатегории “АМ”, будет разрешено передвигаться средствами индивидуальной мобильности (передвижения) на велосипеде или по вело-пешеходной тропе или полосе для велосипедистов.
Проектом установлено, что, помимо норм, предусмотренных законом, запрещенные места для передвижения индивидуального транспорта на территории общины будут определяться советом общины.
За нарушение требований к перевозке личных мобильных (перемещаемых) транспортных средств предусмотрен штраф в размере пяти минимальных размеров оплаты труда. В частности, для лица, управляющего велосипедом или мопедом, доставляющего товары без шлема или с расстегнутым шлемом, установлен штраф в размере семи минимальных размеров оплаты труда.
"Для арендующих такое оборудование организаций предусмотрен штраф в размере 29 минимальных размеров оплаты труда, если данное оборудование не оснащено надлежащим образом в соответствии с законодательством. Также оборудование должно иметь прибор для измерения скорости”, — пояснил замминистра внутренних дел. Он ответил на вопросы депутатов, коснувшись регулирования парковок самокатов, надзора за использованием подобных устройств несовершеннолетними.
По словам депутата В.Габриеляна, вопрос должного информирования и контроля остается ключевым. Он предложил организовать обсуждение проекта между первым и вторым чтениями.
Содокладчик заместитель председателя комиссии А.Хачатрян отметил, что есть необходимость регулирования деятельности широко используемых средств индивидуальной мобильности (передвижения). Он призвал проголосовать за проект.
В заключительном слове замминистра внутренних дел Д.Амбарян отметил, что в положениях, предложенных законодательной инициативой, все основные риски максимально устранены. При определении штрафов применен сбалансированный подход.
Законодательный пакет получил положительное заключение», – сообщает пресс-служба парламента Армении.