Քաղաքական 10:11 11/09/2024 Հայաստան
Երկրները պետք է տարբեր գործիքներ ունենան իրենց զինանոցում՝ իրենց թշնամիներին հակազդելու կամ թուլացնելու համար: Ամենահայտնի միջոցը ուժի կիրառումն է։ Սակայն Հայաստանն չի կարող դա հաջողությամբ անել իր թույլ զինված ուժերի պատճառով:
Մեկ այլ հնարավոր գործիք է թշնամի պետությունների ապակայունացումը՝ ներքին խռովություններ ստեղծելով և նրանց ճնշված փոքրամասնություններին հրահրելով:
Երրորդ գործիքը թշնամական ազգի և նրա դաշնակիցների միջև պառակտում առաջացնելն է՝ օգտագործելով «բաժանիր և տիրիր» հայտնի մեթոդը: Հայաստանը շրջապատված է երկու թշնամական հարևաններով՝ Ադրբեջան և Թուրքիա, որոնք իրենց անվանում են «մեկ ազգ, երկու պետություն»: Հետևաբար, Հայաստանը պետք է փորձի սեպ խրել նրանց միջև՝ խորացնելով նրանց տարաձայնությունները, երբ առաջանան նման հնարավորություններ։
Վերջին 30 տարիների ընթացքում առնվազն երեք անգամ Հայաստանի երկու թշնամիները հակասության մեջ են եղել միմյանց հետ։
Առաջին հնարավորությունը եղել է 1995 թվականի մարտին, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը,  Թուրքիայի որոշ խմբակցությունների աջակցությամբ, փորձեցին պետական հեղաշրջում իրականացնել նախագահ Հեյդար Ալիևի դեմ: Նրանք ցանկանում էին իշխանության վերադարձնել նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյին, որին Ալիևը տապալել էր 1993 թվականին:
Թուրքիայի վարչապետ Թանսու Չիլլերը, որի գլխավոր օգնականները ներգրավված էին հեղաշրջման մեջ, կանաչ լույս վառեց նախագահ Ալիևից ազատվելու համար։ Հեղաշրջումը խափանվեց, երբ Թուրքիայի նախագահ Սուլեյման Դեմիրելը տեղեկացավ դավադրության մասին և զգուշացրեց նախագահ Ալիևին։ Ըստ Վիքիպեդիայի՝ հեղաշրջման փորձը «հրահրեց դիվանագիտական ճգնաժամ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև»։
Սա բաց թողնված հնարավորություն էր Հայաստանի կառավարության համար 1995 թվականին՝ օգտվելու հեղաշրջման փորձից և դրա հետևանքով Ադրբեջանում ստեղծված քաոսից՝ երկու թշնամիներին միմյանցից ավելի հեռացնելու համար՝ հրապարակայնացնելով և շեշտադրելով պառակտումը:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև երկրորդ ճգնաժամը տեղի ունեցավ 2009 թվականին՝ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման ժամանակ, որոնք նախատեսում էին երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորում, այդ թվում՝ պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, հայ-թուրքական սահմանի բացում և Հայոց ցեղասպանության հարցն ուսումնասիրող համատեղ պատմական հանձնաժողովի ձևավորում։ Այս Արձանագրությունները միջնորդել էին Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան:
Ադրբեջանը դեմ էր Արձանագրություններին` մտավախություն ունենալով, որ եթե Թուրքիան կարգավորի հարաբերությունները Հայաստանի հետ, դա կթուլացնի Ադրբեջանի ճնշումը Հայաստանի վրա Արցախյան հակամարտության հարցում:
Թուրքիան հայտնվել էր մի քանի հակասական շահերի միջև․
1) Թուրքիան ցանկանում էր իր սեփական շահը հետապնդել, որը Հայաստանի հետ նրա հակամարտող հարաբերությունների մեղմացումն էր՝ վերացնելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ հայկական վաղեմի պահանջները.
2) Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի կողմից ճնշում էր գործադրվում Թուրքիայի վրա այդ Արձանագրությունները վավերացնելու համար.
3) Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի կրտսեր գործընկերը, սկզբում դիվանագիտական ճնշում գործադրեց Թուրքիայի վրա, իսկ հետագայում սպառնաց դադարեցնել գազի արտահանումը կամ բարձրացնել դրա գինը։ Երբ դա ցանկալի արդյունք չտվեց, Ադրբեջանը փակեց Բաքվում թուրքական ֆինանսավորմամբ գործող մի քանի մզկիթներ և հանեց թուրքական դրոշները: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարեց, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավումը «ուղղակիորեն հակասում է Ադրբեջանի ազգային շահերին և ստվերում է պատմական խորը արմատների վրա կառուցված Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եղբայրական հարաբերությունների ոգին»:
Եվս մեկ անգամ, Հայաստանը այս հակամարտության մեջ ընդամենը հանդիսատես էր: Ի վերջո, Թուրքիան հանձնվեց ադրբեջանական ճնշումներին և հրաժարվեց վավերացնել Արձանագրությունները:
Անկարայի և Բաքվի միջև երրորդ վեճը տեղի է ունենում այս պահին, երբ նախագահ Էրդողանը խայտառակեց Ադրբեջանին՝ հուլիսի 28-ին հայտարարելով. «Ինչպես մտանք Ղարաբաղ, ինչպես մտանք Լիբիա, նույնը պետք է անենք Իսրայելի հետ։ Մեզ ոչինչ չի կարող կանգնեցնել։ Մենք պարզապես պետք է ուժեղ լինենք այս քայլը կատարելու համար»:
Ադրբեջանի պաշտոնյաները վճռականորեն դեմ արտահայտվեցին Էրդողանի հայտարարությանը, քանի որ այն բացահայտում էր ադրբեջանական առասպելն այն մասին, որ նրանք հաղթել են Արցախյան պատերազմում առանց որևէ արտաքին օգնության: Փաստն այն է, որ 2020 թվականի պատերազմում Ադրբեջանին աջակցել են թուրք զինվորականները և հրամանատարները, ինչպես նաև հազարավոր ջիհադիստ վարձկանները, որոնց Թուրքիան Սիրիայից բերել էր Ադրբեջան՝ հայերի դեմ կռվելու համար։
Չնայած ադրբեջանական հերքումներին, Էրդողանը շարունակեց կրկնել իր հայտարարությունը՝ Արցախյան հակամարտության մեջ թուրքական բանակի ներգրավվածության մասին: Օգոստոսի 1-ին նա ասաց. «Ադրբեջանի Ղարաբաղում, մենք մեր ադրբեջանցի եղբայրների հետ ամբողջությամբ ոչնչացրեցինք թշնամու ուժերը»։
Ադրբեջանի պաշտոնական թերթն արձագանքեց խմբագրականում. «Մեր ժողովուրդը, բանակը և հրամանատարը հիասթափությամբ և խորը ցավով են նայում մեր օրինական հաղթանակին հավակնելու և տեր կանգնելու փորձերին։ Ադրբեջանի հաղթանակը ողջ թյուրքական աշխարհինն է, բայց Թուրքիան դրա ճարտարապետը չէ։ Ղարաբաղյան հաղթանակի ճարտարապետներն են Գերագույն գլխավոր հրամանատար Ալիևը և ադրբեջանական բանակը»։ Ադրբեջանական պաշտոնական թերթը Էրդողանի խոսքերը որակեց որպես «ծանր բարոյական հարված»։
Բաքուն Թուրքիայի հետ իր անհամաձայնությանը հետամուտ եղավ դիվանագիտական ուղիներով։ Հուլիսի 29-ին Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպան Ռաշադ Մամեդովը հանդիպեց Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Մեհմեդ Քեմալ Բոզայի հետ՝ բողոքելով Էրդողանի հայտարարությունից։ Այնուհետև, Մամեդովը հաջորդ օրն այցելեց  Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Բերիս Էքինջիին, որպեսզի երկրորդ անգամ բողոքի Էրդողանի հայտարարության կապակցությամբ։
Բարեբախտաբար, Հայաստանի վարչապետն արձագանքեց Ադրբեջան-Թուրքիա այս վերջին վեճին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին օգոստոսի 31-ի իր ասուլիսում. «44-օրյա պատերազմի ընթացքում [2020թ․] բազմաթիվ տեղերում մեր զինվորականները, մեր հետախուզությունը տեսել էին թուրքական դրոշներ, թուրքական զինծառայողներ, Թուրքիայի հատուկ ջոկատայիններ, Թուրքիայի բարձրաստիճան սպաներ։ Եվ եկեք չմոռանանք, որ 44-օրյա պատերազմին նախորդեցին լայնածավալ զորավարժություններ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև։ Եվ պատերազմի ողջ ընթացքում Թուրքիային պատկանող F-16 ինքնաթիռները եղել են օդում, բառիս բուն իմաստով, և Թուրքիային պատկանող անօդաչու թռչող սարքերը եղել են օդում և սպասարկվել են թուրքական անձնակազմի կողմից»։
Ժամանակակից պատերազմները միայն զենքով չեն վարվում։ Ազգերը նաև հոգեբանական պատերազմ են վարում, տարածում են ապատեղեկատվություն, ներքին խռովություններ հրահրում թշնամական երկրներում ու ձեռնարկում բաժանիր և տիրիր մարտավարություն: Հայաստանը պետք է օգտագործի այս բոլոր գործիքները՝ իր թշնամիներին թուլացնելու և իր ազգային շահերը պաշտպանելու համար:
Եթե Հայաստանն այդպիսի մասնագիտացված գործողությունների փորձ չունի, կան խորհրդատվական ընկերություններ, որոնց Հայաստանը կարող է վարձել՝ զենքի վրա ծախսվող միլիոնների մի փոքր մասի դիմաց՝ թշնամուն ներսից տկարացնելու համար:

Politics 11:15 11/09/2024 Armenia
Countries must have various tools in their arsenal to counter or weaken their enemies. The most obvious one is the use of force. However, Armenia is unable to do that successfully because of its weak military.
Another possible tool is destabilizing enemy states by creating internal turmoil and inciting their oppressed minorities.
The third tool is to cause a rift between a hostile nation and its allies using the well-known method of divide and conquer. Armenia is surrounded by Azerbaijan and Turkey, two hostile neighbors that call themselves “one nation, two states.” Therefore, Armenia should try to drive a wedge between them by deepening their disagreements when such opportunities arise.
In the last 30 years, there have been at least three occasions when Armenia’s two enemies were at odds with each other.
The first opportunity was in March 1995, when members of Azerbaijan’s military, supported by some factions in Turkey, attempted to carry out a coup d’état against Pres. Heydar Aliyev. They wanted to return to power former Pres. Abulfaz Elchibey who was toppled by Aliyev in 1993.
Prime Minister of Turkey Tansu Ciller, whose top aides were involved in the coup, gave the green light to get rid of Pres. Aliyev. The coup was foiled when Turkish President Suleyman Demirel became aware of the plot and alerted Pres. Aliyev. According to Wikipedia, the attempted coup “provoked a diplomatic crisis between Turkey and Azerbaijan.”
This was a missed opportunity for the Armenian government in 1995 to take advantage of the attempted coup and the consequent chaos in Azerbaijan to further alienate the two enemies from each other by publicizing and accentuating the rift.
The second crisis between Azerbaijan and Turkey happened in 2009 in the midst of signing the Armenia and Turkey Protocols, which envisioned normalizing relations between the two countries, including the establishment of formal diplomatic relations, opening of the Armenian-Turkish border and forming a joint historical commission to study the Armenian Genocide issue. These Protocols were brokered by the United States, Russia and France.
Azerbaijan opposed the Protocols, fearing that if Turkey normalized relations with Armenia, it would weaken Azerbaijan’s pressure on Armenia in the Artsakh conflict.
Turkey was caught in the middle of several conflicting interests:
1) Turkey wanted to pursue its self-interest which was the softening of its antagonistic relations with Armenia to eliminate long-standing Armenian demands for the international recognition of the Armenian Genocide;
2) Turkey was being pressured by the United States, Russia, and France to ratify these Protocols;
3) Azerbaijan, Turkey’s junior partner, initially applied diplomatic pressure on Turkey and subsequently threatened to cut off the export of gas or increase its price. When that didn’t have the desired effect, Azerbaijan closed down several Turkish-funded mosques in Baku and took down Turkish flags. Azerbaijan’s foreign ministry declared that improving Armenia-Turkey relations “directly contradicts the national interests of Azerbaijan and overshadows the spirit of brotherly relations between Azerbaijan and Turkey built on deep historical roots.”
Once again, Armenia was merely a spectator in this conflict. Eventually, Turkey succumbed to the Azeri pressures and refused to ratify the Protocols.
The third dispute between Ankara and Baku is happening at the moment after Pres. Erdogan embarrassed Azerbaijan by declaring on July 28: “Just as we entered Karabagh, just as we entered Libya, we should do the same with Israel. There is nothing stopping us. We just need to be strong to take this step.”
Azerbaijan’s officials vehemently objected to Erdogan’s statement because it was exposing the Azeri myth that they won the Artsakh War without any outside help. The fact is that Azerbaijan was supported in the 2020 War by the Turkish military and commanders as well as the thousands of Jihadist mercenaries that Turkey brought to Azerbaijan from Syria to fight against Armenians.
Despite the Azeri denials, Erdogan continued to repeat his statement about Turkish military’s involvement in the Artsakh conflict. On August 1, he said: “In Azerbaijan’s Karabagh, together with our Azerbaijani brothers, we completely eliminated the enemy forces.”
Azerbaijan’s official Gazette responded in an editorial: “Our people, army and commander view with disappointment and deep sorrow the attempts to claim and take ownership of our rightful victory. Azerbaijan’s victory is for the entire Turkic world, but Turkey is not its architect. The Architects of the Karabagh victory are Commander-in-Chief Aliyev and the Azerbaijani Army.” The Azerbaijani Gazette described Erdogan’s words as “a heavy moral blow.”
Baku pursued its disagreement with Turkey through diplomatic channels. On July 29, Azerbaijan’s ambassador to Turkey, Rashad Mammadov, met with Turkish Deputy Foreign Minister Mehmet Kemal Bozay to complain about Erdogan’s statement. Amb. Mammadov then paid a visit to Turkish Deputy Foreign Minister Berris Ekinci the following day to complain for the second time about Erdogan’s statement.
Fortunately, Armenia’s Prime Minister reacted to this latest Azerbaijan-Turkey dispute when answering a reporter’s question during his August 31 press conference: “During the 44-day War [in 2020], in many locations, our military, our explorers saw Turkish flags, Turkish soldiers, Turkish Special Squadrons and Turkish high-ranking officers. Let’s not forget that prior to the 44-day War, there were large-scale military exercises between Azerbaijan and Turkey. And during the entire war, F-16 jets belonging to Turkey were literally in the air and drones belonging to Turkey were maintained by Turkish personnel.”
Modern wars are not fought just with weapons. Nations also use psychological warfare, spread disinformation, instigate internal turmoil in hostile countries, and engage in divide and conquer tactics. Armenia needs to use all of these tools to undermine its enemies and defend its national interests.
If Armenia lacks the expertise in such specialized operations, there are consulting firms that Armenia can hire, for a fraction of the millions spent on weapons, to weaken the enemy from within.