Իրավունք 09:59 14/09/2024
Ընդդեմ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի գործով Երևանի քաղաքապետը պարտվել է Վերաքննիչ դատարանում ևս։ Այս մասին հայտնում է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը։
«2022 տարի տեղի ունեցած «Դիմադրության»շարժման բողոքի ակցիաների և շտապ հավաքների անցկացման փաստը հիմք ընդունելով` Երևանի քաղաքապետը 4 հայց է ներկայացրել ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի` պահանջելով որպես կազմակերպիչ նրան տուգանել մինչև 300.000 ՀՀ դրամի չափով, ընդհանուր առմամբ` մինչև 1 մլն 200 հազար ՀՀ դրամի չափով:
Նախորդ տարի Վարչական դատարանը 4 գործերով էլ մեր պահանջը բավարարարել էր` Երևանի քաղաքապետի 4 հայցերն ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի` մերժել:
Չհամակեպվելով` Երևանի քաղաքապետը բողոքարկել էր Վարչական դատարանի 4 վճիռներն էլ, իսկ 2023թ Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո բողոքները հետ չէին կանչվել:
ՀՀ Վերաքննիչ Վարչական դատարանը հրապարակել է իր որոշումը (այս գործերի առնչությամբ Վերաքննիչ Վարչական դատարանի առաջին եզրափակիչ ակտը), որով Երևանի քաղաքապետի վերաքննիչ բողոքը ևս մերժվել է, Վարչական դատարանի վճիռը` թողնվել անփոփոխ»,- գրել է Վ. Գրիգորյանը։

Law 13:06 14/09/2024 Armenia
The Administrative Court of Appeals in Yerevan has refused to fine Ishkhan Saghatelyan, a senior member of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) and an opposition Hayastan faction MP.
His attorney Vahe Grigoryan said in a statement that the appellate court upheld the lower court’s rejection of four lawsuits filed by former Yerevan Mayor Hrachya Sargsyan against Saghatelyan concerning opposition protests in the Armenian capital in 2022.
The lawsuits sought a penalty of 1,200,000 drams against the opposition MP as an organizer of the protests.
“The Administrative Court of Appeals has rejected the former Yerevan mayor’s request, upholding the rulings issued by the Administrative Court,” Grigoryan said.