Տնտեսություն 14:19 18/09/2024 Աշխարհում
Wildberries-ը հայտնել է, որ ընկերության հիմնադրի ամուսինը՝ Վլադիսլավ Բակալչուկը, փորձել է «ապօրինի մուտք գործել» իրենց գրասենյակ
Մոսկվայում կրակոցներ են հնչել Ռոմանով Դվոր բիզնես կենտրոնում գտնվող Wildberries գրասենյակի մոտ։ Ուսանողներին տարհանել են Մոսկվայի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի շենքից, որը գտնվում է մոտակայքում։ Wildberries-ը հայտնել է, որ ընկերության հիմնադրի ամուսինը՝ Վլադիսլավ Բակալչուկը, փորձել է «ապօրինի մուտք գործել» իրենց գրասենյակ։
«Այսօր Վլադիսլավ Բակալչուկը իր անվտանգությունն ապահովող անձանց հետ փորձ է արել ապօրինի մուտք գործել Wildberries ընկերության գրասենյակ, իրավապահ մարմինները ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցներ, իրավիճակը կայուն է»,-«Կոմերսանտ»-ին ասել է Wildberries-ը։  Վիրավորվել է ընկերության անվտանգության մեկ աշխատակից։
Հունիսին Wildberries-ը և արտաքին գովազդի օպերատոր Russ-ը հայտարարեցին, որ մտադիր են «միաձուլվել թվային առևտրային հարթակ ստեղծելու համար»: Հուլիսի 23-ին Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը հայտնել է, որ իրեն հանդիպելու է եկել Վլադիսլավ Բակալչուկը, ով «լուրջ խնդիրներ ունի ինչպես ընտանիքի ներսում, այնպես էլ կայացած ընտանեկան բիզնեսի հետ»։ Բակալչուկը պնդել է, որ իր կինը «կապվել է անհասկանալի ընկերության հետ, որը միաձուլման քողի տակ քամում է բիզնեսը»։
Տատյանա Բակալչուկը հայտարարել է, որ սա ոչ թե ռեյդերային տիրույթ է, այլ ամուսնալուծություն, և որ «ամեն ինչ ի սկզբանե  է համաձայնեցված եղել» ամուսնու հետ, ով անձամբ ներկա է եղել միավորված ընկերության նոր կառուցվածքի շնորհանդեսին։ Նա նաև ասել է, որ իր ամուսինն ունի Wildberries-ի բաժնետոմսերի մեկ տոկոսը և չի մասնակցում ընկերության կառավարմանը։
Meduza-ն գրում է, որ հուլիսի 30-ին Տատյանա Բակալչուկը հայտնել է, որ ինքը «պաշտոնապես հայց է ներկայացրել դատարան՝ Վլադիսլավից ամուսնալուծվելու համար»։

Право 14:01 18/09/2024 В мире
В Москве возле в офиса Wildberries в бизнес-центре «Романов Двор» была слышна стрельба. Из корпуса факультета журналистики МГУ, который находится неподалеку, эвакуировали студентов. Wildberries сообщила, что в их офис попытался «незаконно проникнуть» муж основательницы компании Владислав Бакальчук.
«Сегодня в офис компании Wildberries была осуществлена попытка незаконного проникновения Владислава Бакальчука с охраной, правоохранительными органами предприняты необходимые меры, ситуация стабильная»,— сообщили «Ъ» в Wildberries. Официально информации о пострадавших нет.
В июне Wildberries и оператор наружной рекламы Russ объявили о планах по «объединению с целью создания цифровой торговой платформы». 23 июля глава Чечни Рамзан Кадыров рассказал, что к нему на встречу приехал Владислав Бакальчук, у которого возникли «серьезные проблемы как внутри семьи, так и с основанным семейным бизнесом». Бакальчук утверждал, что его жена «связалась с непонятной компанией, которая под видом объединения отжимает бизнес».
Татьяна Бакальчук заявила, что речь идет не о рейдерском захвате, а о разводе, и что «с самого начала все было согласовано» с ее мужем, который лично присутствовал на презентации новой структуры объединенной компании. Она также рассказала, что у ее мужа один процент акций Wildberries и он не принимает участия в управлении компанией. 30 июля Татьяна Бакальчук сообщила, что «официально подала исковое заявление в суд о расторжении брака с Владиславом», напоминает meduza