Քաղաքական 14:05 18/09/2024 Հայաստան
«Ռուսաստանից ու Իրանից ներկրում ենք գազ։ Որոշ ժամանակ առաջ Ադրբեջանից հայտարարություններ էին հնչում, որ ապագայում խաղաղության հաստատման դեպքում կարող է Հայաստանը գազ ներկրել նաև Ադրբեջանից»,- Հայկական երկրորդ գլոբալ գագաթնաժողովին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա շարունակեց. «Եթե, օրինակ, պատկերացնենք, որ Հայաստանի տարածքով տարանցիկ գազամուղ է անցնում դեպի Նախիջևան կամ Թուրքիա, ապա այդ տարբերակները նույնպես չի կարելի բացառել»։
Փաշինյանի խոսքով, աշխարհում էներգետիկ անկախություն չկա․ «Չկա մի երկիր, որ էներգետիկ անկախ է: Խոսք կարող է լինել միայն էներգետիկ դիվերսիֆիկացման մասին»:

Политика 14:42 18/09/2024 Армения
«Мы импортируем газ из России и из Ирана. Некоторое время назад из Азербайджана прозвучали заявления о том, что в случае заключения мира в будущем Армения сможет импортировать газ и из Азербайджана.
Если представить, что транзитный газопровод проходит через территорию Армении в Нахиджеван или в Турцию, то и такой вариант исключать нельзя», - заявил он.
Пашинян указал при этом, что в мире нет энергетической независимости. «Нет ни одной энергетически независимой страны. Речь может идти только об энергетической диверсификации», - сказал Пашинян.