Քաղաքական 12:46 18/09/2024 Հայաստան
«Ես ակնկալում եմ, որ մենք առաջին հերթին դադարենք Հայաստանն ընկալալ որպես ֆորպոստ։ Հայաստանը ֆորպոստ չէ»,- Հայկական երկրորդ գլոբալ գագաթնաժողովին ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, որի միակ ֆունկցիան պետք է լինի իր քաղաքացիների անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովելը։
«Ֆորպոստում երջանկությունը նպատակ չէ, ֆորպոստում մաքառումն է նպատակ։
Ուզում եմ Հայաստանը դուրս գա կարեկցանքի օբյեկտ լինելու կարգավիճակից։
Ես արգելել եմ, չգիտեմ ինչքանով են կատարում, որ Հայաստան օգտագործված շորեր, օգտագործված ավտոներ, կիսամաշ պագրիշկա ուղարկեն, կիսամաշ կոշիկ ուղարկեն պետական հիմնարկների, մանկատների համար։ Հայաստանի կառավարությունն ի վիճակի է իր պատասխանատվության  ներքո գտնվող հիմնարկների համար մինիմում ապահովել։

Политика 13:19 18/09/2024 Армения
«Я рассчитываю, чтобы мы, в первую очередь, перестали воспринимать Армению как форпост. Армения – не форпост», – заявил Никол Пашинян в ходе обсуждения вопросов внешней и внутренней безопасности на Втором всемирном армянском саммите.
Он отметил, что Армения – суверенное государство, единственной функцией которого должно быть обеспечение безопасности и благополучия своих граждан.
«В стране-форпосте счастье – не цель, там целью является борьба.
Я хочу, чтобы Армения вышла из статуса объекта сострадания.
Я запретил (не знаю, насколько этот запрет соблюдается) присылать в Армению ношеную одежду, подержанные автомобили, полуизношенные шины, полуизношенную обувь для госучреждений, детских домов. Правительство Армении в состоянии обеспечить минимум для учреждений, находящихся под его ответственностью.