Քաղաքական 14:11 25/09/2024 Հայաստան
Լ. Քոչարյան. Ապրում ենք մի ժամանակներում, երբ Ռոբերտ Քոչարյանի գրքով նկարվելը խնդրահարույց է, իսկ Էրդողանի գրքով նկարվելը «հմուտ դիվանագիտության» օրինակ
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ երկրորդ նախագահի որդի Լևոն Քոչարյանը, արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գրքով նկարվելուն, գրում է.
«Ուզում էի այս թեմայով գրել, բայց տեսա՝ Վարուժան Գեղամյանը շատ դիպուկ գրել է.
«Մենք ապրում ենք ամենազավեշտալի ժամանակներում, երբ օրինակ Արցախն ազատագրած Ռոբերտ Քոչարյանի գրքով նկարվելը խնդրահարույց է, իսկ Հայաստանի վրա հարձակված ու այս պահին նոր հարձակում պատրաստող Թուրքիայի նախագահի քարոզչական գրքով ու նրա կողքին ժպիտով նկարվող դե-ֆակտո վարչապետը` «հմուտ դիվանագիտության» օրինակ»։

Politics 15:45 25/09/2024 Armenia
Opposition deputy Levon Kocharyan, the son of second Armenian President Robert Kocharyan, has reacted to a photo which shows Prime Minister Nikol Pashinyan posing with Turkish President Recep Tayyip Erdogan's book following their meeting in New York.
Erdogan presented his book "A Fairer World is Possible" to Pashinyan at the meeting held on the sidelines of the 79th session of the United Nations General Assembly on Tuesday.
Levon Kocharyan shared regional security expert Varuzhan Geghamyan’s post regarding the photo on Facebook.
“We live in funny times when it is problematic to be photographed with the book of Robert Kocharyan who liberated Artsakh, while a photo of the smiling prime minister next to the Turkish leader, who attacked Armenia and is currently preparing a new offensive, with his propaganda book in his hands is an example of ‘skillful diplomacy’,” reads the post.