Տնտեսություն 12:53 26/09/2024 Հայաստան
«Հայաստանում ցորենի արտադրությունն տնտեսապես ձեռք չտվող գործընթաց է»,- կառավարության շենքի դիմաց ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ըստ նախարարի, մեկ հեկտար ջրովի տարածքից ստացվում է 400 հազար դրամի ցորեն, այն դեպքում, երբ ծախսվում է 420 հազար դրամ։
Նա հայտրարեց, թե Հայաստանում պետք է ինտենսիվ այգեգործությունը զարգացնել, որն ավելի ձեռնտում է և առաջացած գումարով ներմուծել այն, ինչը չի արտադրվում հանրապետությունում։
«Ես շատ կքննադատեմ այն տնտեսական քաղաքականություն մշակողին, որը ՀՀ-ի սահմանափակ հողային ռեսուրսը ինտենսիվ այգեգործության փոխարեն կօգտագործի ցորենի մշակման մեջ»,-ասաց նախարարը։
Պապոյանը հայտարարեց, որ Վերին Լարսի փակման դեպքում ռուսաստանից 90 % ցորենի ներկրման խնդիրը կլուծի կառավարությունը և նախարարությունը։

Экономика 16:05 26/09/2024 Армения
«Производство пшеницы в Армении является экономически невыгодным процессом», – заявил в беседе с журналистами у здания правительства Армении 26 сентября министр экономики Геворк Папоян.
По его словам, с одного гектара поливной площади удается собрать урожай пшеницы на 400 тыс. драмов, когда расходы составляют 420 тыс. драмов.
«Ни одна страна в мире не может производить все. В Армении мы должны развивать интенсивное садоводство, которое является более прибыльным процессом, а на вырученные деньги импортировать то, что не производится в республике», – выразил мнение министр.
«Я буду сильно критиковать разработчика экономической политики, который будет использовать ограниченные земельные ресурсы Армении для производства пшеницы вместо интенсивного садоводства», – указал он.