Տնտեսություն 12:53 26/09/2024 Հայաստան
«Հայաստանում ցորենի արտադրությունն տնտեսապես ձեռք չտվող գործընթաց է»,- կառավարության շենքի դիմաց ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ըստ նախարարի, մեկ հեկտար ջրովի տարածքից ստացվում է 400 հազար դրամի ցորեն, այն դեպքում, երբ ծախսվում է 420 հազար դրամ։
Նա հայտրարեց, թե Հայաստանում պետք է ինտենսիվ այգեգործությունը զարգացնել, որն ավելի ձեռնտում է և առաջացած գումարով ներմուծել այն, ինչը չի արտադրվում հանրապետությունում։
«Ես շատ կքննադատեմ այն տնտեսական քաղաքականություն մշակողին, որը ՀՀ-ի սահմանափակ հողային ռեսուրսը ինտենսիվ այգեգործության փոխարեն կօգտագործի ցորենի մշակման մեջ»,-ասաց նախարարը։
Պապոյանը հայտարարեց, որ Վերին Լարսի փակման դեպքում ռուսաստանից 90 % ցորենի ներկրման խնդիրը կլուծի կառավարությունը և նախարարությունը։

Economy 17:15 26/09/2024 Armenia
Wheat production in Armenia is economically unprofitable, Minister of Economy Gevorg Papoyan told reporters outside the Armenian government building on Thursday.
According to him, one hectare of irrigated land plot yields 400,000 drams worth of wheat, while the expenses amount to 420,000 drams.
“No country in the world can produce everything. In Armenia, we should develop intensive horticulture, which is a more profitable process, and use the profits to import what is not produced in the country,” the minister remarked.
“I will strongly criticize an economic policy maker who will use Armenia's limited land resources for wheat production instead of intensive horticulture,” he added.