Ժամանակը ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ որոշում կայացրեց. Շարմազանով
1827թ. հոկտեմբերի 1-ին գեներալ Պասկևիչի գլխավորությամբ ռուսական բանակն ու հայ կամավորականներն ազատագրեցին Երևանի բերդը: Այդ օրվանից հայ-ռուսական հարաբերությունները թևակոխեցին նոր շրջափուլ»,- գրել է ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա հիշեցրել է պատմությունը, որ Երևանի ազատագրմանը հաջորդեց 1828թ. փետրվարին կնքված Թուրքմենչայի պայմանագիրը, որի արդյունքում տասնյակ հազարավոր հայ ընտանիքներ ներգաղթեցին Մայր Հայաստան: Դրան հաջորդեց Հայկական մարզի կազմավորումը, որն ուներ իր սեփական զինանշանը և որի վրա պատկերված էր Արարատը լեռը Նոյան տապանով: Հենց Հայկական մարզի հիմքի վրա ապագայում վերականգնվեց անկախ Հայոց պետականությունը:
«Այսօր Երևանում կանցկացվի Եվրասիական միության միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը։
Եվրասիական միությանն անդամակցելու որիշումը կշռադատված քաղաքական որոշում էր,որը տարիներ առաջ կայացրեց հանրապետական իշխանությունը Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ։
Այն ժամանակ, ով չէր ալարում, քննադատում էր մեզ այդ որոշումն ընդունելու համար, այդ թվում՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունն ու վարչապետի պաշտոն զբաղեցնողը։
Ակնհայտ է, որ մենք ճիշտ որոշում կայացրեցինք և տարիներ անց այդ քաղաքականության դրական պտուղներից օգտվում է մեր հասարակությունը:
Միայն 2024թ. առաջին կիսամյակում հայ-ռուսական ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 8.4 մլրդ դոլար,իսկ ԵԱՏՄ -ի հետ ցուցանիշն էլ ավելի տպավորիչ է։
Ժամանակը ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ էր, իսկ նրան քննադատողները՝ սխալ։
Թե՛ իշխանություն եղած ժամանակ և թե՛ այսօր որպես ընդդիմություն՝ գտնում եմ, որ Հայաստանի անդամակցումը ԵԱՏՄ-ին բխում է մեր պետական շահերից:
Ավելին, դրա հիմքում ընկած են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններն ու ՀՀ պետական շահը»,- գրել է Էդուարդ Շարմազանովը։

Политика 12:20 01/10/2024 Армения
«1 октября стало переломным моментом в союзнических армяно-российских отношениях. 1 октября 1827 года под командованием генерала Ивана Федоровича Паскевича русские войска и армянские добровольцы освободили Ереванскую крепость. С того дня армяно-российские отношения вступили в новую стадию», – напоминает представитель Исполнительного органа Республиканской партии (РПА), бывший вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«За освобождением Еревана последовал Туркманчайский мирный договор, подписанный в феврале 1828 года, в результате которого десятки тысяч армянских семей вернулись в Мать-Армению.
За этим последовало создание Армянской области, у которой был свой герб с изображением горы Арарат и Ноева ковчега. Именно на основе Армянской области в дальнейшем была восстановлена независимая Армянская государственность», – продолжил исторический экскурс Шармазанов.
«Сегодня в Ереване проходит очередное заседание Евразийского межправительственного совета.
Решение о вступлении Армении в Евразийский экономический союз было хорошо обдуманным политическим решением, принятым много лет назад республиканскими властями под руководством Сержа Саргсяна.
Тогда нас за это решение не критиковал только ленивый, критика звучала в том числе и от находящихся сегодня у власти и нынешнего премьера РА.
Очевидно, что мы приняли правильное решение, и спустя годы наше общество наслаждается положительными плодами этой политики.
Только за первое полугодие 2024 года товарооборот между Арменией и РФ составил 8,4 млрд долларов, а с ЕАЭС показатель еще более впечатляющий.
Время показало, что Серж Саргсян был прав, а критиковавшие его – нет.
И когда я был в составе власти, и сегодня в качестве представителя оппозиции, я считаю, что вступление Армении в ЕАЭС отвечает нашим государственным интересам.
Более того, оно основано на армяно-российских союзнических отношениях и государственных интересах Республики Армения», – подчеркнул Шармазанов.