Արարատ Միրզոյան. Ես չեմ կարող վստահություն հայտնել Ադրբեջանի խաղաղ նպատակների վերաբերյալ
Հայաստանը չի տեսնում Ադրբեջանի կողմից խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասը ստորագրելու քաղաքական կամք։ Այս մասին Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը։
«Լուրջ մտահոգություններ կան, որ Ադրբեջանը հետագա ռազմական պլաններ ունի Հայաստանի ու Հայաստանի տարածքների նկատմամբ։ Ես օրինակ կարող եմ բերել, հիմա Ադրբեջանն օգտագործում է «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվը»,-ասել է Միրզոյանն ու ավելացրել, որ Բաքուն «Արևմտյան Ադրբեջան» ասելով՝ հասկանում է Հայաստանի գրեթե ողջ տարածքը։
Միրզոյանի խոսքով, Բաքուն իրենց վստահեցնում է, որ դա տարածքային պահանջ չէ, սակայն տպավորությունը լրիվ այլ է։
«Ոչ իմ կառավարությունը, ոչ էլ ես չեմ կարող վստահություն հայտնել Ադրբեջանի խաղաղ նպատակների մասին»,-ասել է ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնողը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վստահություն էր հայտնել, որ ադրբեջանցիները կվերադառնան «Արևմտյան Ադրբեջան».
«Ղարաբաղցիները, ովքեր երբեք չեն ապրել այդ հողերի վրա, այլ ապրել են այնտեղ վերադառնալու ցանկությամբ, այսօր վերադառնում են Ղարաբաղ։ Համոզված եմ, որ նույն պատկերը կտեսնենք նաև Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու ժամանակ»։

Политика 15:11 02/10/2024 Армения
Армения не видит политической воли у Азербайджана к подписанию согласованной части текста мирного соглашения, заявил на международном форуме по вопросам безопасности в Варшаве министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
«Есть серьезные опасения, что у Азербайджана имеются дальнейшие военные планы относительно Армении и территории Армении. Я могу привести пример: сейчас Азербайджан использует нарратив «Западный Азербайджан»», – сказал Мирзоян, добавив: под «Западным Азербайджаном» Баку подразумевает почти всю территорию Республики Армения.
По словам Мирзояна, Баку заверяет их, что это не территориальное требование, однако складывается совершенно иное впечатление.
«Ни правительство Армении, ни я не можем выражать уверенность в мирных целях Азербайджана», – сказал возглавляющий армянское внешнеполитическое ведомство Арарат Мирзоян.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил уверенность «в возвращении азербайджанцев в Западный Азербайджан». «Карабахцы, которые никогда не жили на тех землях, но жили с желанием вернуться на них, сегодня возвращаются в Карабах. Я уверен, что такую же картину мы увидим и во время возвращения в Западный Азербайджан», – сказал Алиев.