Հասարակություն 17:27 03/10/2024 Տարածաշրջան
Մեկնարկում է Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը՝ WCIT2024/DigiTec-ը, որի շրջանակներում անցկացվելու է ԴիջիԹեք էքսպոն Մերիդիան կենտրոնում (հոկտեմբերի 4-6),  համերգային ծրագիր է ներկայացվելու Հանրապետության հրապարակում (հոկտեմբերի 4), և շուրջ երեք օր Մարզահամերգային համալիրում անց են կացվելու Արհեստական բանականության և դրա կիրառության վերաբերյալ պանելային քննարկումներ ու ելույթներ միջազգային հեղինակավոր մասնագետների մասնակցությամբ (հոկտեմբերի 4-7)։
WCIT 2024/DigiTec-ի հաղորդակցության բաժնից հայտնում են, որ հոկտեմբերի 4-ին, Մերիդիան էքսպո կենտրոնում կբացվի տարածաշրջանի ամենամեծ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը՝ ԴիջիԹեք 2024-ը, որն իր շուրջն է համախմբել հայկական և ոչ միայն առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններին, ստարտափներին։
Հոկտեմբերի 4-ին տեղի կունենա WCIT2024/DigiTec-ի մեկնարկային համերգային ծրագիրը Հանրապետության Հարապարկում՝  Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ, որին կհաջորդի ամերիկացի երգիչ, երգահան Ջեյսոն Դերուլոյի բացառիկ ելույթը։
«Երկար նախապատրաստական աշխատանքներից հետո մեկնարկում է տարվա տեխնոշաբաթը։ WCIT2024/DigiTec-ը ընդգրկում է բազմաթիվ միջոցառումներ՝ hոկտեմբերի 4-ին մեկնարկում ենք ԴիջիԹեք-ով, որին կհաջորդի համերգ Հանրապետության հրապարակում՝ բացառիկ տեխնոշոույով և հրավառությամբ, իսկ հոկտեմբերի 5-7-ը տեղի կունենան բուն միջոցառումները Մարզահամերգային համալիրում»,-ասել է WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանում կհյուրընկալի ավելի քան 2,000 միջազգային պատվիրակների և խոսնակների աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Արվիդ Բելլ (Arvid Bell), Էշթեր Վուժիցկի (Eshter Wojcicki), Տակ Լո (Tak Lo), Ռոդրիգո Մեսսի (Rodrigo Messi), Իբրահիմ Գեդեոն (Ibrahim Gedeon), ուրիշներ։
Մասնավորապես, «REDDS Capita»-ի նախագահ Սթեֆըն Իբառակին (Stephen Ibaraki) կխոսի հզոր նորարարական ձեռքբերումների օգտագործմամբ խոստումնալից ապագա ստեղծելու մասին։ Աշխարհահռչակ Calvin Klein բրենդի հավաքածուների ռազմավարության տնօրեն Ֆրանչեսկա Բերտազզոն (Francesca Bertazzo) կներկայացնի մարքեթինգում և սոցիալական մեդիայում նոր լսարանի ներգրավման գործում ԱԲ-ի կիրառության մասին։ Nvidia-ի փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը կկիսվի ԱԲ-ի զարգացումների և կյանքի բոլոր ոլորտներում դրա ներթափանցման մասին իր տեսլականով։ Համաժողովի հատուկ հյուրեր՝ Moderna կենսատեխնոլոգիական ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը և միջազգայնորեն հայտնի Agenus ընկերության տնօրեն Գարո Արմենը, կխոսեն հեղափոխական բժշկության մեջ արհեստական բանականության (ԱԲ) կիրառության մասին։ Արմենկո կապիտալի խորհրդի նախագահ Ալեքս Եմենդջիանը հանդես կգա տպավորիչ ելույթով՝ ձեռնարկատիրական գործունեություն սկսելու ռազմավարությունների վերաբերյալ։ Այս և տասնյակ այլ համաշխարհային խոսնակների ելույթները մասնակիցներին բացառիկ հնարավորություն կընձեռի համաշխարհային նորարարական և տեխնոլոգիական լավագույն արդի փորձի փոխանակման համար, ինչպես նաև՝ մասնակիցը դառնալու առաջադեմ լուծումների բազմաբովանդակ հանդիպումների։
«Ուրախ ենք երկրորդ անգամ Հայաստանում հյուրընկալել WCIT կոնգրեսը։ Այս տարի համաժողովի բացմանը տեսակապով ողջույնի խոսքով հանդես կգա ամերիկացի գործարար, SpaceX, Tesla և X ընկերությունների ղեկավար Իլոն Մասկը։ 2019 թվականի համաժողովը հայաստանյան ՏՏ ոլորտում տեսանելի զարգացումներ է գրանցել, ինչը, վստահ եմ, որ այս տարի կրկնապատկվելու է»,-ասել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
WCIT2024/DigiTec-ը, անցկացման չորս օրերին՝ հոկտեմբերի 4-7-ը,  Հայաստանը կվերածի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոնի՝ հանդիսանալով հարթակ ոլորտի և թեմայի շուրջ առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար:
Համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի նաև WITSA World Cup (WWC) ստարտափների մրցույթը շուրջ 20 երկրներից ընտրված ստարտափների շրջանում, կներկայացվեն նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ: Մրցույթում Հայաստանը կներկայացնեն Text'nPayMe և AllClean ստարտափները։ Հոկտեմբերի 7-ին կհայտարարվի նաև WITSA World Cup-ի հաղթող ստարտափի անունը։
«ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական բանականություն՝ սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակներում» խորագրով WCIT2024/DigiTec համաժողովը կծառայի որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցության ուժեղացման, ներդրումների և տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում (ՏՀՏ) լուծումների կարևորությունն ընդգծող համաշխարհաին հարթակ։
Համաժողովի շնորհիվ մի շարք ընկերություններ կծանոթանան հնարավորություններին և ներուժին, որն առկա է ոլորտի առաջատար ընկերությունների գիտահետազոտական կենտրոններ հիմնելու համար։ Այն նպատակ ունի նաև նորարարությունների,  ՏՀՏ լուծումների  միջոցով ընդգծելու կիրառական գիտությունների առանցքային դերը տարածաշրջանային սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթանման գործում և ներկայացնելու տեխնոլոգիաների ապագան և հետագա զարգացումները՝ հատկապես Արհեստական բանականության ուղղությամբ:
Համաժողովն Արհեստական բանականության (ԱԲ) ապագայի և դրա սոցիալական ազդեցությունը և էթիկան ձևավորող կարևորագույն թեմաների շուրջ մի շարք միջոցոռումներ է նախատեսում անցկացնել։
WCIT 2024/DigiTec-ի գործընկերներն են՝ ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության։

The most awaited technological event, of the year, WCIT 2024/DigiTec, kicks off with the DigiTec Expo (4-6 October) in the Meridian Expo center, an open-air concert in the Republic Square, (October 4), and three-day speeches and panel discussions on AI at the Karen Demirchyan Sports Complex (October 4-7).
On October 4, the region's largest technology exhibition, DigiTec 2024, will open its doors at the Meridian Expo Center, bringing together Armenian and international leading technological companies and startups.
In collaboration with Fastex and Fastbank, the opening of WCIT2024/DigiTec will take place on October 4 in Yerevan Republic Square, featuring an open-air concert by the Armenian State Symphony Orchestra conducted by Sergey Smbatyan, followed by an exclusive performance by American singer and songwriter Jason Derulo.
“After extensive preparatory work, the tech week of the year is finally kicking off. WCIT2024/DigiTec includes numerous events, starting with DigiTec on October 4, followed by a concert in Republic Square featuring an exclusive tech show and fireworks. The main events will take place from October 5 to 7 at the Karen Demirchyan Sports Complex” said Hayk Karapetyan, Executive Director of the Organizing Committee of WCIT 2024/DigiTec
WCIT 2024/DigiTec will host more than 2,000 international delegates and speakers from around the world in Armenia: Arvid Bell, Eshter Wojcicki, Tak Lo, Rodrigo Messi, Ibrahim Gedeon, and others.
Stephen Ibaraki, Global Chairman of REDDS Capital, will talk about shaping a brighter future by harnessing powerful emerging innovations. Francesca Bertazzo, Collection Strategy at the world-famous Calvin Klein brand, will present the use of AI in marketing and engaging new audiences in social media. Rev Lebaredian, Vice President of Nvidia, will share his insights on the next wave of AI and its penetration into all aspects of life. Special guests of the conference, Nubar Afeyan, co-founder of the biotechnology company Moderna, and internationally renowned CEO of Agenus, Garo Armen, will discuss the use of AI in revolutionizing medicine discovery. Alex Yemenidjian, Chairman of the Board of Armenco Capital, will deliver an impressive speech on strategies for aspiring entrepreneurs. These speeches and dozens of other global speakers will provide participants an exclusive opportunity to exchange cutting-edge experiences in global innovation and technology, as well as take part in multifaceted meetings focused on advanced solutions.
“We are delighted to host the WCIT Congress in Armenia for the second time. This year, the conference will open with a video greeting from American entrepreneur Elon Musk, the CEO of SpaceX, Tesla, and X. The 2019 conference led to notable advancements in Armenia's IT sector, and I am confident that this year those achievements will be doubled,” said Alexander Yesayan, President of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE).
Over four days, the event will feature a comprehensive high-level program that includes B2B meetings, innovation exhibits, business presentations, workshops, and more.
“This year's WCIT2024/DigiTec is set to be unprecedented in terms of speakers, participants, simultaneous events, exhibitions, and shows, as well as being several times larger in scale compared to previous years. We could not have achieved all of this without the support of our partners and sponsors,” said Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), DigiTec.
As part of the conference, the WITSA World Cup (WWC) startup competition will be held, featuring startups selected from around 20 countries. The event will include innovative exhibitions, business presentations, seminars, and other activities. Representing Armenia in the competition will be the startups Text'nPayMe and AllClean. On October 7, the winner of the WITSA World Cup will also be announced.
Under the headline “THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics,” WCIT 2024/DigiTec will serve as a global platform to amplify the impact of information technologies, emphasizing the importance of applied sciences, investments, and presence across diverse regions and economies.
Thanks to the conference, many companies will discover the opportunities and potential to establish their scientific research centers. Moreover, it aims to underscore the pivotal role of applied sciences in fostering regional socioeconomic development through innovations and Tech solutions while also showcasing the future and advancements in technology, particularly in the realm of AI and the areas affected.
This year’s World Congress on Innovation and Technology will have an emphasis on AI and its societal impact, ethics, and future.
WCIT 2024/DigTec will be held in partnership with the Government of the Republic of Armenia, represented by the Ministry of High-Tech Industry.