Իրավունք 11:32 04/10/2024 Հայաստան
Բարձրագույն դատական խորհուրդը բավարարել է արդարադատության նախարարի միջնորդությունը՝ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանի լիազորությունները էական կարգապահական խախտման հիմքով դադարեցվել են։
«Ըստ ներկայացված միջնորդության, դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ Վազգեն Մանուկյանի գործով իբրև դատավարական ժամկետների խախտման պատճառաբանությամբ։ Մասնավորապես, Մանուկյանը մեղադրվում էր իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու մեջ։ Դատավոր Միսակյանը, գործը ստանալով 2021 թվականի մարտին, դատավճիռ է հրապարակել 2024-ի հունիսին։ Նա Մանուկյանին մեղավոր է ճանաչել և դապարտել 400․ 000 ՀՀ դրամի չափով տուգանքի։ Նշենք, որ ավելի վաղ՝ ապրիլի 4-ի որոշմամբ դատավոր Վահե Միսակյանի նկատմամբ ԲԴԽ-ն խիստ նկատողություն է հայտարարել, որի «մարման» ժամկետը երկու տարի է, հետևաբար, չի բացառվում, որ խնդիր է դրված դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու»,- գրել է «Փաստինֆո»-ն։
Հիշենենք, որ Վահե Միսակյանը նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատավորն է եղել։ Դատարանը արդարացրել է Սերժ Սարգսյանին` հանցակազմի բացակայության հիմքով։

Право 15:10 04/10/2024 Армения
Высший судебный совет (ВСС) Армении удовлетворил ходатайство Минюста РА и привлек судью уголовного суда первой инстанции города Ереван Ваге Мисакяна к дисциплинарной ответственности.
Полномочия судьи уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Ваге Мисакяна прекращены на основании существенного дисциплинарного нарушения.
«Согласно представленному ходатайству, дисциплинарное производство в отношении судьи было начато на основе заявления прокуратуры якобы в связи с нарушением процессуальных сроков по делу Вазгена Манукяна. В частности, Манукян обвинялся в публичных призывах к узурпации власти и насильственному свержению конституционного строя. Судья Мисакян, получивший дело в марте 2021 года, огласил приговор в июне 2024 года. Он признал Манукяна виновным и приговорил к штрафу в размере 400 тыс. драмов.
Ранее решением от 4 апреля ВСС объявил судье Ваге Мисакяну строгий выговор, срок "погашения" которого составляет два года, следовательно, не исключено, что была поставлена задача прекратить полномочия судьи», – пишет Фактинфо.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, власти не простили Ваге Мисакяну оправдания третьего президента Армении Сержа Саргсяна.