Քաղաքական 11:13 04/10/2024 Հայաստան
Պետական դավաճանության մասին տվյալներ իմանալու ու իրավապահներին չհայտնելու համար Փաշինյանի վրա է պետք հոդված դնել. Դանիելյան
«Վարչապետը հայտարարում է, որ տիրապետում է պետական դավաճանության մասին այնպիսի տվյալների, որի մասին իրավապահ մարմինները տեղյակ չեն, իսկ իրավապահ մարմինները քրեական գործ չեն բացում»,- գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ հոկտեմբերի 2-ին ԱԺ-ում արած հայտարարությանը։
«Վերջերս սկսել եմ շատ վատ հասկանալ, թե ինչպիսի իրականության մեջ եմ հայտնվել։ Ափսոս, որ Կաֆկան 100 տարի առաջ է գրել իր «Դղյակը», թե չէ ես պետք է նման մի բան գրեի այսօր։
Վարչապետը հայտարարում է, որ տիրապետում է պետական դավաճանության մասին այնպիսի տվյալների, որի մասին իրավապահ մարմինները տեղյակ չեն։
Իրավապահ մարմինները քրեական գործ չեն բացում և վարչապետին չեն հրավիրում ցուցմունք տալու համար։
Արդյունքում, և վարչապետի վրա է պետք հոդված դնել, պետական դավաճանության մասին իմանալու և դա իրավապահ համակարգին չհայտնելու, և իրավապահ համակարգի պատասխանատուների վրա,  վարչապետին ցուցմունք տալու համար ծանուցում չուղարկելու համար։
Եվ այսպես ապրում ենք»,- գրել է Դանիելյանը։
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ ԱԺ-ում կառավարության հետ  հարցուպատասխանի ժամանակ ասել էր, որ 44 օրյա պատերազմը գնացել է պայմանավորված սցենարով, ինքն այնքան բան գիտի, որ իրավապահները դրա կեսն էլ չգիտեն։

Политика 12:29 04/10/2024 Армения
Политолог: Пашинян должен попасть под статью – за владение информацией о госизмене и ее сокрытие от правоохранителей
Премьер-министр заявляет, что он владеет такими сведениями о госизмене, о которых не в курсе правоохранительные органы, а правоохранительные органы не возбуждают уголовного дела и не приглашают премьера для дачи показаний, написал политолог Степан Даниелян, коснувшись озвученного Николом Пашиняном 2 октября в Национальном Собрании Армении заявления.
Напомним, 2 октября во время правительственного часа в НС Пашинян заявил в частности: «44-дневная война была войной, которая шла по сценарию, и этот сценарий был написан не в Армении, однако многие люди в Армении были в этом сценарии, при этом, они были в этом сценарии осознанно, в том числе, к сожалению, речь идет о высокопоставленных военных». «У меня столько информации об этой войне, что во всей правоохранительной системе нет и половины», – сказал он.
«В последнее время начал плохо понимать, в какой реальности я оказался. Жаль, что Кафка свой «Замок» написал 100 лет назад, иначе сегодня нечто подобное пришлось бы писать мне.
Премьер-министр заявляет, что владеет такими сведениями о госизмене, о которых не в курсе правоохранительные органы.
Правоохранительные органы же не возбуждают уголовного дела и не приглашают премьера для дачи показаний.
Так, уголовная статья должна быть инкриминирована не только премьер-министру (за то, что он знал о государственной измене и не сообщил об этом в правоохранительные органы), но и должностным лицам правоохранительной системы (за то, что они не направили премьер-министру повестку для дачи показаний).