Քաղաքական 17:10 05/10/2024 Աշխարհում
Սիրիան ցանկանում է միանալ ԲՐԻԿՍ-ին և համապատասխան դիմում է ուղարկել։ Այս մասին ասել է ՌԴ-ում Սիրիայի դեսպան Բաշար Ջաֆարին։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, նա չի հստակեցրել, թե երբ է ուղարկվել դիմումը։
«Մենք շատ շահագրգռված ենք ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հարցում: Մենք գրավոր հարցումներ ենք ուղարկել կազմակերպությանը միանալու համար»,- ասել է դիվանագետը «Հյուսիսային Կովկաս. նոր աշխարհառազմավարական հնարավորություններ» ֆորումի շրջանակներում։
2023 թվականի օգոստոսին ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովում  համաձայնեցվել են այն երկրների ցանկը, որոնք պետք է միանան կազմակերպությանը 2024 թվականին։ Ցուցակում ընդգրկված են Արգենտինան, Եգիպտոսը, Եթովպիան, Իրանը, Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն։ Ավելի ուշ Արգենտինան հրաժարվել է: Միանալու հայտ են ներկայացրել Մալայզիան և Ադրբեջանը, Թուրքիան նույնպես մտադիր է միանալ ԲՐԻԿՍ-ին։
ԲՐԻԿՍ-ի առաջիկա գագաթնաժողովը կանցկացվի Կազանում հոկտեմբերի 22-24-ը։
ԲՐԻԿՍ-ը՝  հինգ երկրների խումբ, որոնց անդամ են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը։ ԲՐԻԿՍ-ի անդամ երկրները բնութագրվում են որպես արագ զարգացող հզոր երկրներ։

Политика 17:27 05/10/2024 В мире
Сирия хочет присоединиться к БРИКС и уже направила заявку на вступление. Об этом сообщил ТАСС посол в РФ Башар Джаафари.
«Очень интересуемся присоединением к БРИКС. Мы направляли письменные просьбы о вхождении в организацию», - сказал он на полях форума «Северный Кавказ: новые геостратегические возможности».
БРИКС основана в 2006 году Бразилией, Россией, Индией и Китаем, в 2011 году к ней присоединилась ЮАР. 1 января 2024 года Египет, Иран, Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия и Эфиопия стали полноправными участниками группы. В этом году РФ председательствует в объединении. Главным событием станет саммит БРИКС в Казани 22-24 октября.