Մշակույթ 18:00 07/10/2024 Հայաստան
«Ռոլան» մանկապատանեկան միջազգային փառատոնի կազմակերպչական խորհուրդը հայտարարում է 20-րդ հոբելյանական փառատոնի անցկացման մասին։ Այս տարի այն տեղի կունենա նոյեմբերի 5-9-ը` Երևանում և մարզերում։
Փառատոնը կներառի կրթական, մշակութային և սոցիալական բազմաբնույթ միջոցառումներ, որոնց նպատակն է խթանել երեխաների և երիտասարդների ստեղծագործական ու բազմակողմանի զարգացումը:
Հայաստանի «Ռոլան Բիկով» հիմնադրամը, որը գործում է 2001 թվականից, հանդիսանում է «Ռոլան» Մանկապատանեկան ֆիլմերի միջազգային փառատոնի կազմակերպիչը, որն իր ձևաչափով միակն է տարածաշրջանում:
Փառատոնի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս տարի փառատոնը նվիրված է Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակին՝ ներկայացնելով բացառիկ ֆիլմեր, որոնք արտացոլում են նրա ստեղծագործական ժառանգությունը և համամարդկային արժեքները: Ցուցադրվող ֆիլմերը ներառում են ինչպես միջազգային, այնպես էլ հայկական կինոնկարներ:

The organizing committee of the Rolan International Film Festival for Children and Young People announces the 20th anniversary of the festival.
This milestone event will take place from November 5-9 in Yerevan and across regions of Armenia.
"Throughout the festival, we will host a diverse array of educational, cultural, and social activities designed to promote the creative and versatile development of children and youth," organizers said.
Since 2001, Armenian Rolan Bykov Foundation has organized this unique festival, which remains the only one of its kind in the region.
This year, the festival is dedicated to Charles Aznavour's 100th anniversary, presenting exceptional films that reflect his creative legacy and universal values.