Իսակովի պողոտայում գտնվող «Դոմուս» խանութում բռնկված հրդեհն ավելի քան 2 ժամ անց հնարավոր է եղել մեկուսացնել, այժմ իրականացվում են հետհրդեհաշիջման աշխատանքներ, տուժածներ չկան։ Լրագրողներին ասաց ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը։
«Հրդեհի ժամանակ պայթյուն տեղի չի ունեցել։ Պայթյունի ձայն լսվել է հրդեհաշիջման ժամանակ, ապակիներն են պայթել տաքանալու հետևանքով։
Հրդեհը, նախնական տեղեկություններով, ըստ աշխատակիցների, առաջացել է էլեկտրական հոսանքից։ Ըստ աշխատակից, պահեստային հատվածում հոսանքի անջատում է եղել, հետո միացել է, ապա բռնկվել է հրդեհը: Իրենք փորձել են իրենց միջոցներով հրդեհաշիջում իրականացնել, հետո նոր զանգահարել են հրշեջ փրկարարական ծառայություն։
Տուժածներ չկան։ Տուժածներ չկան նաև փրկարարների շրջանում»,- մանրամասնեց նա։
Կ.Ցուցուլյանի խոսքով, տանիքին տեղադրված է արևային համակարգ իր կուտակիչով, դրա համար էլ հրդեհը տարածվել է, իսկ հրդեհաշիջումը դժվարացել է։
Նա նշեց, որ վնասի չափը չի կարող ասել, հրդեհի տարածքը կազմել է 2500-3000 քմ., ներսում եղել են կենցաղային իրեր, շինարարական ապրանքներ։
«Հայտարարվել էր կրակի բարդության 3-րդ աստիճան, միանգամից բերվել է 17 հրդեհաշիջող մարտական հաշվարկ, լրացուցիչ ուժեր են անընդհատ ավելացվել։ Այս պահին աշխատում է 17 մարտական հաշվարկ»,- ասաց Կամո Ցուցուլյանը։

Общество 16:08 07/10/2024 Армения
Пожар, вспыхнувший в расположенном на проспекте Исакова в Ереване гипермаркете сети «Домус», удалось локализовать спустя 2 часа, в настоящее время проводятся работы по охлаждению, очистке территории, пострадавших нет, заявил журналистам заместитель министра внутренних дел, директор Спасательной службы МВД Камо Цуцулян.
«Взрыва при пожаре в гипермаркете не было, звуки взрыва были слышны во время тушения пожара, взорвались стекла из-за высокой температуры.
По предварительным данным, как отмечают сотрудники, пожар произошел из-за электропроводки, они пытались потушить огонь собственными силами, затем только вызвали пожарных-спасателей.
Пострадавших нет. Никто из спасателей при тушении пожара также не пострадал», – отметил Цуцулян.
По его словам, на крыше гипермаркета установлены солнечные панели с накопителем, из-за этого огонь распространился, а тушение было затруднено.
Как указал К.Цуцулян, сведений о размере причиненного огнем ущерба он предоставить не может, общая площадь возгорания – 2500-3000 кв.м, в помещении горели мебель, техника, стройматериалы.
«Категория сложности пожара – «Номер 3», на место происшествия приехали 17 боевых расчетов из пожарно-спасательных отрядов, постоянно стягивались дополнительные силы», – добавил он.