Քաղաքական 15:59 07/10/2024 Տարածաշրջան
ԱՊՀ երկրների արտաքին գործերի նախարարները Մոսկվայում Համագործակցության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում հաստատել են 2025 թվականի միջգերատեսչական խորհրդատվությունների ծրագիրը։ Այս մասին հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով Ղրղզստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը։
«ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները վերանայել և հաստատել են ԱՊՀ շրջանակներում 2025 թվականի համար բազմամակարդակ միջգերատեսչական խորհրդակցությունների ծրագիրը: Արտաքին գործերի գերատեսչությունների ղեկավարները նաև հավանություն են տվել մի շարք փաստաթղթերի, որոնք պետությունների ղեկավարների խորհրդի առաջիկա նիստում կներկայացվեն հաստատման»,- ասել են ԱԳ նախարարությունից։
ԱԳ նախարարները միջազգային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ մտքերի փոխանակության ժամանակ քննարկել են ԱՊՀ ձևաչափում քաղաքական, առևտրային, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար փոխգործակցության վիճակն ու հեռանկարները։
«Քննարկվել են ԱՊՀ անդամ պետությունների արտաքին քաղաքականության գերատեսչություններին, անվտանգությանը, մշակութային ու հումանիտար ոլորտին առնչվող հարցեր»,- ընդգծել են ԱԳՆ-ում։

Политика 15:52 07/10/2024 В мире
Главы МИД стран СНГ на заседании совета министров иностранных дел содружества в Москве утвердили план межмидовских консультаций на 2025 год, сообщили журналистам в понедельник в пресс-службе киргизского внешнеполитического ведомства.
"Министры иностранных дел государств-участников СНГ рассмотрели и утвердили план многоуровневых межмидовских консультаций в рамках Содружества Независимых Государств на 2025 год. Также главы внешнеполитических ведомств одобрили ряд документов, которые будут вынесены на утверждение в ходе предстоящего заседания Совета глав государств", - сказал представитель пресс-службы, информацию приводит РИА Новости
По его словам, главы МИД в ходе обмена мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня обсудили состояние и перспективы политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного взаимодействия в формате СНГ. "Рассмотрены вопросы по линии внешнеполитических ведомств государств-участников СНГ, безопасности и культурно-гуманитарной сферы", - подчеркнули в МИД.
Отмечается, что очередное заседание совета министров иностранных дел СНГ решено провести 11 апреля 2025 года в Казахстане.