Քաղաքական 10:25 04/10/2024 Հայաստան
Մինչ աշխարհաքաղաքական կենտրոնները խոսում են հայ-ադրբեջանական հակամարտության արդար կարգավորման մասին, իսկ Փաշինյան-Ալիև զույգը բանակցում այսպես կոչված խաղաղության պայմանագրի շուրջ, Ադրբեջանի իշխանություններն օկուպացված Արցախում վերացնում են հայկականության հետքերը։ Քանդվում են հուշարձաններ, շենքեր, եկեղեցիներ, նույնիս՝ ամբողջ գյուղեր։
Ադրբեջանի վանդալիզմի վերաբերյալ հայկական կողմի բոլոր բացահայտումները, որպես կանոն, աննկատ են մնում միջազգային հանրության համար, կամ, առավելագույնը, արժանանում քննադատական գնահատականների։
Ադրբեջանական կողմն, իր հերթին, օկուպացված Արցախում կատարված շին աշխատանքները քարոզչական դաշտում այնպես է ներկայացնում, կարծես մինչ Արցախի օկուպացիան այնտեղ միայն ավերակներ էին և ոչինչ չէր ստեղծվել։ Հակառակորդի քարոզչամեքենան այդկերպ զուգահեռ երկու խնդիր է լուծում՝ նախ ցույց տալ սեփական ու միջազգային հանրությանը, թե որքան արդյունավետ կառավարիչ է Իլհամ Ալիևը և երկրորդ՝ կոծկեն Արցախում իրենց իսկ կողմից իրականացվող ավերածությունների փաստերը։
Այս խնդիրները լուծելու նպատակով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օկուպացված Արցախում պարբերաբար տարբեր շինությունների կարմիր ժապավեններ է կտրում, ընդ որում, ամենևին էլ կարևորություն չտալով, թե կոնկրետ ինչ շենքի կամ ճանապարհի բացում է մատուցվում որպես նոր կառուցված շինություն։

Политика 17:29 08/10/2024 Регион
Пока геополитические центры обсуждают справедливое урегулирование армяно-азербайджанского конфликта, а тандем Пашинян-Алиев ведет переговоры по так называемому мирному договору, власти Азербайджана уничтожают следы армянского наследия в оккупированном Арцахе.
Разрушаются памятники, здания, церкви, а порой и целые деревни. Все разоблачения армянской стороны о вандализме Азербайджана, как правило, остаются незамеченными международным сообществом или, в лучшем случае, удостаиваются критических оценок.
Азербайджанская сторона, в свою очередь, представляет строительные работы в оккупированном Арцахе в пропагандистском ключе, создавая впечатление, что до оккупации Арцаха там были лишь руины, и ничего не было создано. Таким образом, пропагандистская машина противника решает две задачи: во-первых, показывает своему народу и международному сообществу, каким "эффективным управленцем" является Ильхам Алиев, а во-вторых, скрывает факты разрушений, которые сами же и осуществляют в Арцахе.
С целью решения этих задач президент Азербайджана Ильхам Алиев периодически перерезает красные ленточки на разных объектах в оккупированном Арцахе, при этом совершенно не придавая значения, какие объекты сдаются в эксплуатацию - новые или давно уже существующие.