Քաղաքական 10:38 09/10/2024 Հայաստան
ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի միջև համաձայնություն է ձեռքբերվել այն մասին, որ 2025թ. հունվարի 1-ից Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի պահպանությանը կմասնակցեն նաև ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը։  Հայաստան-Իրան պետական սահմանի հսկիչ-սահմանային կետում ծառայությունն ամբողջությամբ կիրականացվի ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ուժերով։
Անդրադառնալով այս հարցին՝ քաաքագետ Սուրեն Սոււրենյանցը գրում է.
«Արդեն մեկ ամիս է՝ ես իմ գրեթե բոլոր հրապարակային ելույթներում այս մասին խոսում եմ:
Պնդումս ոչ միայն չհերքվեց, այլ հաստատվեց պաշտոնապես:
Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ առջև ստանձնել է պարտավորություն՝ հնարավորինս արագ հասնել ռուսական զորքերի դուրսբերմանը հայ- իրանական սահմանից:
Վաշինգտոնի այդ ցանկությունը բխում է նրա քաղաքականությունից, «Միջին միջանցքի» իրականացման իմպերատիվից:
Ի՞նչ հաշվարկով է Մոսկվան գնում անվտանգային վակուումի ստեղծմանը՝ ցույց կտա ժամանակը: Միայն հավելեմ՝ չեմ կարծում, թե այս հարցում Կրեմլը չունի ստրատեգիական հաշվարկ կամ պայմանավորվածություններ Իրանի հետ:
Անկեղծորեն չգիտեմ, թե ո՞րն է Փաշինյանի հաշվարկը:
Կասկած չունեմ, որ առաջիկա օրերին իշխանական պրոպագանդան ցնծության մեջ կլինի՝ «ինքնիշխանության» հերթական «հաղթանակի» առիթով: Իհարկե, դրա վերջաբանը գրեթե կանխատեսելի է՝ հերթական էսկալացիա, փնթփնթոց ռուսների հասցեին, որ մեզ մենակ թողեցին և իհարկե՝ բարոյական աջակցության տեքստեր Արևմուտքից»։

Политика 14:11 09/10/2024 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин на встрече в Москве 8 октября договорились, что с 1 января 2025 года вместе с российскими пограничниками в охране границы с Ираном и Турцией также будут принимать участие пограничные войска СНБ Армении. Армянские пограничники вместо российских будут охранять один КПП на границе с Ираном.
Коснувшись данной договоренности, политолог Сурен Суренянц пишет:
«Уже месяц, как я говорю об этом во всех своих публичных выступлениях.
Мое утверждение не только не получило опровержения, но и официально подтвердилось.
Никол Пашинян взял на себя обязательство перед США – как можно скорее добиться вывода российских войск с армяно-иранской границы.
Это желание Вашингтона обусловлено проводимой им политикой, императивом претворения в жизнь «Среднего коридора».
Какими соображениями руководствуется Москва, идя на создание вакуума безопасности, – покажет время.  Добавлю лишь, что не думаю, что у Кремля в этом вопросе нет стратегического расчета или договоренностей с Ираном.
И честно не знаю, на что рассчитывает Пашинян.
Не сомневаюсь, что в ближайшие дни провластная пропаганда будет ликовать – по случаю очередной «победы» «суверенитета». Конечно, финал всего этого почти предсказуем: очередная эскалация, ворчание в адрес русских за то, что они оставили нас одних, тексты моральной поддержки с Запада».