Տնտեսություն 14:15 09/10/2024 Հայաստան
Հոկտեմբերի 8-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի պատմության ամենակարևոր գիտաժողովներից մեկի հանդիսավոր բացումը։
«Փոխակերպվող տնտեսություն. թվային տեխնոլոգիա, տարածական անհամամասնություններ և կյանքի որակ» խորագրով միջազգային եռօրյա գիտաժողովը մասն է կազմում Ֆակուլտետի 90-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների, որոնց գլխավոր հովանավորը Բիբլոս Բանկ Արմենիան է։
Գիտաժողովի նպատակն է ստեղծել հարթակ նորարարական հետազոտությունների արդյունքների ներկայացման համար՝ նպաստելով աշխարհի գիտակրթական տարբեր հաստատությունների և փորձագետների միջև գործակցային կապերի ամրապնդմանը։
Գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել Հարվարդի, Կորնելի, Սորբոնի, Մոսկվայի Մ. Լոմոնոսովի, Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանների, Հարվարդի բիզնես դպրոցի և բարձր վարկանիշ ունեցող այլ առաջատար համալսարանների շուրջ 40 անվանի գիտնական ավելի քան 19 երկրից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան Կառլեն Խաչատրյան, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Բիբլոս Բանկ Արմենիա ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը։
Վերջինիս խոսքով, ֆակուլտետի ներդրումը Հայաստանի տնտեսության մեջ անգնահատելի է։
«90 տարվա ընթացքում Տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետը պատրաստել է տնտեսագետների, քաղաքականություն մշակողների, բիզնես առաջնորդների սերունդներ, որոնք նշանակալի դեր են ունեցել Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում: Հույս ունեմ, որ այս համաժողովի քննարկումները ոչ միայն նորարարական գաղափարներ կգեներացնեն, այլև կխթանեն համագործակցությունը տարբեր երկրների համալսարանների միջև: Հուսով եմ նաև, որ այս գիտաժողովը կոգեշնչի Երևանի պետական համալսարանի ուսանողներին իրենց ակադեմիական և մասնագիտական ուղին հաղթահարելիս: Բիբլոս Բանկ Արմենիան պատրաստ է շարունակել աջակցել Ֆակուլտետին և նմանատիպ նախաձեռնություններին, քանի որ մենք խորապես հավատում ենք, որ ակադեմիական կրթության և ոլորտի միջև համագործակցությունը կարևոր է կայուն աճի համար»,- նշեց Հայկ Ստեփանյանը:
Ֆակուլտետում հոբելյանական տարին բուռն է լինելու։ Գիտաժողովից բացի, սպասվում են մի շարք կարևոր միջոցառումներ ևս, այդ թվում՝ հանդիսավոր նիստ, ինչպես նաև Ֆակուլտետի 90-ամյա հարուստ պատմությունը ամփոփող նկարազարդ գիրք-ալբոմի հրատարակում և ֆակուլտետի մասին տեսաֆիլմի ստեղծում։
Բիբլոս Բանկ Արմենիան և ԵՊՀ-ն միասին նախագծեր իրականացնելու հաջող փորձ ունեն։ Մասնավորապես, 2023 թ. Բանկի և համալսարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում բարձր առաջադիմություն ունեցող ԵՊՀ ուսանողներ ստանում են Բիբլոս Բանկ Արմենիայի անվանական կրթաթոշակ և ուսման վարձի փոխհատուցում։

On October 8, one of the most significant scientific conferences in the history of the Faculty of Economics and Management was solemnly inaugurated at Yerevan State University.
The three-day international conference titled "The Transformative Economy: Digital Technology, Spatial Disparities and Quality of Life” is a key event in the Faculty's 90th anniversary celebrations sponsored by Byblos Bank Armenia."
The conference aims to establish a platform for presenting innovative research findings, fostering stronger collaborative ties among scientific and educational institutions and global experts.
Some 40 distinguished scientists from institutions like Harvard University, Cornell University, Sorbonne University, Lomonosov University, St. Petersburg University, the Harvard Business School and other top-ranked universities of 19 countries have arrived in Armenia to attend the conference.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, Dean of the Faculty of Economics and Management Karlen Khachatryan, President of the Central Bank of Armenia Martin Galstyan, Chief Executive Officer of Byblos Bank Armenia CJSC Hayk Stepanyan made opening remarks at the conference.
According to Hayk Stepanyan, the faculty's contribution to the economy of Armenia cannot be overstated.
“Throughout 90 years, the faculty has produced generations of economists, policymakers, business leaders who have had their notable impact on the economy of Armenia. It is my sincere hope that discussions here will not only generate innovative ideas but also foster collaboration between universities across countries. I also hope this conference will inspire the students of Yerevan State University as they embark on their academic and professional journey. Byblos Bank Armenia stands ready to continue supporting the faculty and similar initiatives as we strongly believe that the intersection of academia and the industry is essential for sustainable growth,” noted Hayk Stepanyan.
The jubilee year at the faculty promises to be bustling. Alongside the conference, several significant events are planned, including a ceremonial session and the publication of an illustrated book-album that chronicles the Faculty's 90-year history, as well as the production of a short film about the Faculty.
Byblos Bank Armenia and the University have a history of successful joint projects. In particular, under a memorandum of cooperation signed between the Bank and YSU high-achieving YSU students receive a nominal scholarships and tuition reimbursement.
- Trip to Dubai: Exciting new campaign for Byblos Bank Armenia premium cardholders
- Byblos Bank Armenia named General Sponsor of YSU Faculty of Economics and Management's 90th anniversary events