Հայաստանը դարձել է մեկ ընտանիքի պատանդ-բռնապետական երկիր՝ իր բազմաթիվ քաղբանտարկյալներով․ Ավետիք Իշխանյան
Իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանին, որի նկատմամբ փորձեցին «գործ կարել» ֆեյսբուքյան գրառման համար, Panorama.am-ը խնդրեց մեկնաբանել, ՀՀ քննչական կոմիտերի տարեդարձին նվիրված Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը։
Panorama.am- Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք քաղաքացիները ՀՀ-ում ունեն արդարության զգացում։
Ա․ Իշխանյան- Բավականին բարդ գործ է, վարչապետ կոչեցյալի խոսքերը մեկնաբանել, քանի որ նա որևէ սկզբունք չունի։ Օրինակներ չբերենք, նրա տարբեր ժամանակներում ասված իրարամերժ խոսքերից։ Դրանք անսպառ են։Այնուամենայնիվ, փորձենք գնահատական տալ նրա այս խոսքերին։
Նախ, ի՞նչ է նշանակում «ունենալ արդարության զգացում»։ Արդարությունը սուբյեկտիվ զգացողություն է և ամեն մարդու համար այն տարբեր է։ Հանցագործի և զոհի համար արդարությունը տարբեր է։ Ժամանակակից աշխարհում, մենք կարող ենք խոսել արդարադատության մասին։ Իսկ որևէ երկրում արդարադատություն նշանակում է՝ իշխանությունների տարանջատում և անկախ դատաիրավական համակարգի առկայություն։ Հարց․ արդյո՞ ք Հայաստանում գործում է իշխանության տարանջատման մեխանիզմը և անկախ դատաիրավական համակարգը։ Պատասխանը միաշանակ «ոչ» է։ Հիշենք՝ դատարանների շրջափակումը, Սահմանադրական Դատարանի հակասահմանադրական ձևով ջախջախումը, «վնգստացող դատավորներ» բղավոցը, իրեն անհաճո դատավորներին մեղադրանքներ առաջադրելը, ինչպես Դավիթ Գրիգորյանի ու Բորիս Բախշյանի, ԲԴԽ կոչվող կառույցով անհնազանդ դատավորների լիազորությունների դադարեցումը և այլն։ Շարքն անվերջ է։
Եվ վերջապես, նույն քննչական կոմիտեն, ու՞մ ենթակայության տակ է գործում։ Պատասխան․ քննչական կոմիտեն վարչապետին կից կառույց է և գործում է նրա հրահանգներով։Գլխավոր դատախազ է նշանակվում, վարչապետ կոչեցյալի երկրպագու-օգնականը, որն ակտիվորեն մասնակցում էր հերթական շինծու քրեական գործի «թխմանը»։ Հայաստանը երբևէ չի եղել իրավական պետություն, իշխանության տարանջատման և անկախ դատաիրավական համակարգով։ Բայց այն ինչ տեղի ունեցավ 2018 թվականի ստի և կեղծիքի հեղափոխությունից հետո՝ աներևակայելի է։ Հայաստանը դարձավ մեկ ընտանիքի պատանդ-բռնապետական երկիր՝ իր բազմաթիվ քաղբանտարկյալներով։
Եվ վերջապես, մեկ հռետորական հարց, արդարությու՞ն է, արդյոք, երբ բարձրաստիճան պաշտոնյան թքում է քաղաքացու դեմքին և անպատիժ մնում։
Panorama.am- Փաշինյանն ասում է, որ ՀՀ-ում գործ սարքելու ինստիտուտը վերացված է։ Զուտ քաղբանտարկյալների օրինակը եթե բերենք, ապա հիմա նրանց գործերը այսպես ասած՝ «սարքած գործեր» չե՞ն։
Ա․ Իշխանյան- Այս հարցին պատսխանելու համար, բերեմ երկու օրինակներ։ Առաջինը, վարչապետ-ՀՔԾ ղեկավար-ԱԱԾ տնօրեն եռակողմ հեռախոսազրույցի գաղտնազերծումն էր՝ հստակ հրահանգներով կալանքի որոշոշման տալու։ Մի քանի առիթով ասել եմ, կրկնեմ՝ ցանկացած քաղաքակիրթ, իրավական երկրում դրանից հետո, ողջ հասարակությունը ոտքի կկանգներ և կպահաջեր երեք պաշտոնյաների հրաժարականները և Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատելը, անկախ նրանց բոլորի հանդեպ ունեցած վերաբերմունքից։ Հաջորդը Ռուբեն Վարդազարյան- Գագիկ Ջհանգիրյան խոսակցության գաղտնազերծումն էր։ Այդտեղ Գագիկ Ջհանգիրյանը անթաքույց խոսում է պատվերով հարուցված քրեական գործերի մասին։ Եթե դրանից հետո, ոմանք պատրանքներ ունեն Հայաստանում գործող արդարադատության, իրականում՝ անարարդարադատության մասին, ես ասելիք չունեմ։
Վերջում փաստենք, որ Հայաստանում, ստալինյան ժամանակաշրջանից հետո, այսքան քաղաքական հետապնդումներ և քաղբանտարկյալներ չեն եղել։
- Սա ամենադասական կոռուպցիա, նաև պետական ռեկետ է․ Ավետիք Իշխանյան
- Ավետիք Իշխանյանին հանձնվել է «բռնության կոչի» հոդվածով ծանուցագիրը․ փաստաբան
- Ավետիք Իշխանյանի նկատմամբ քրեական վարույթ նախաձեռնելն ուղղակի ամոթալի, էժան արարք է. Արման Թաթոյան

Право 18:00 12/10/2024 Армения
Аветик Ишханян: Армения стала диктаторской страной – заложником одной семьи, с многочисленными политзаключенными
Правозащитник Аветик Ишханян, против которого действующие власти Армении попытались «сшить» дело за запись в соцсети Facebook, по просьбе Panorama.am прокомментировал речь Никола Пашиняна на торжественном мероприятии по случаю 10-летия образования Следственного комитета РА.
– На Ваш взгляд, у граждан Республики Армения есть чувство, что в РА есть справедливость?
– Комментировать слова так называемого премьер-министра – довольно сложная задача, поскольку у него нет никаких принципов. Не будем приводить примеры из его сказанных в разное время противоречивых слов. Эти примеры неисчерпаемы. Тем не менее, попытаемся дать оценку этим его словам.
Во-первых, что значит «иметь чувство справедливости»? Справедливость – это субъективное чувство, и для каждого человека оно разное. Для преступника и жертвы справедливость разная. В современном мире можно говорить о правосудии. А правосудие в любой стране означает разделение ветвей власти и существование независимой судебно-правовой системы. Вопрос: действует ли в Армении механизм разделения властей и независимой судебной системы? Ответ: определенно нет. Вспомним: блокирование судов, антиконституционный разгром Конституционного суда, крики про «скулящих судей», предъявление обвинений неугодным властям судьям (как, например, Давиду Григоряну и Борису Бахшяну), прекращение с помощью называемой ВСС структуры полномочий непокорных судей и т.д. Список бесконечен.
И наконец, под чьим подчинением действует тот же Следственный комитет? Ответ: Следственный комитет является структурой при премьер-министре и действует по его указаниям. Генпрокурором назначается поклонница-помощница так называемого премьер-министра, которая активно участвовала в «шитье» очередного сфабрикованного уголовного дела. Армения никогда не была правовым государством с разделением властей и независимой судебно-правовой системой. Но то, что произошло после революции лжи и фейков 2018 года, невообразимо. Армения стала диктаторской страной – заложником одной семьи, с многочисленными политзаключенными.
И, наконец, один риторический вопрос: справедливо ли, когда высокопоставленный чиновник плюет в лицо гражданину и остается безнаказанным?
– Пашинян говорит: в Армении институт фабрикования дела либо исчез, либо находится на грани исчезновения. Если рассматривать только пример политических заключенных, не являются ли их дела, так сказать, «сфабрикованными»?
– Чтобы ответить на этот вопрос, приведу два примера. Первый – появление в сети в 2018 году записи телефонного разговора тогдашнего директора Службы национальной безопасности Артура Ванецяна с Николом Пашиняном и тогдашним директором Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном, когда все стали свидетелями четких указаний о вынесении решения об аресте.
Я уже неоднократно говорил, повторюсь: в любой цивилизованной, правовой стране после подобного все общество поднялось бы на ноги и потребовало отставки всех 3 должностных лиц, освобождения Роберта Кочаряна из-под стражи, независимо от своего отношения к ним.
Второй пример – запись разговора двух экс-глав Высшего судебного совета Армении Рубена Вардазаряна и Гагика Джангиряна. Там Гагик Джангирян открыто говорит об уголовных делах, возбужденных по заказу. Если после этого у кого-то есть иллюзии относительно правосудия в Армении, то мне нечего сказать.
В конце констатируем, что в Армении после сталинского периода не было такого количества политических преследований и политических заключенных.