Աբրահամյան. Փաշինյանը 2020 թ.-ի նոյեմբերին 9-ին փաստաթուղթ է ստորագրել, բայց նա այնպես է խոսում, կարծես դա Պապ թագավորի ժամանակ է եղել
«Հայաստանի կառավարիչը, նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 9-րդ կետի` ռեգիոնալ ապաշրջափակման վերաբերյալ, որոշակի «պարզաբանումներ» է տվել, որով ոչ միայն հակասում է իր` նախորդիվ արված մեկնաբանություններին, այլ ակնհայտ կեղծիք պարունակող ձևակերպումներ է արել»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նախ, Փաշինյանը, ով 3 տարի է ընդհանրապես այդ կետում ՌԴ-ի ներկայությունը չէր տեսնում ու ակնհայտ մանիպուլյացիայի էր գնում, հանկարծ «հիշել» է, որ այնտեղ ՌԴ-ին վերապահված գործառույթ կա ու այսպես ձևակերպել` «ՌԴ ներկայացուցիչներին կարող է վերապահվել մոնիտորինգի ինչ-որ գործառույթ՝ տեսնելու համար, թե ՀՀ-ն ինչքանով է կատարում իր պարտավորությունները»:
Բայց այստեղ էլ մեկ այլ կեղծիք է առաջ մղում, երբ հղում անելով ՌԴ նախագահի հրամանագրին, նշում է, որ Հայաստանի տարածքով (դեպի Սյունիք) անցնող կոմունիկացիայի վրա ռուսների գործառույթը որպես մոնիթորինգ անող է ներկայացված:
Ու սա այն դեպքում, որ այդ հրամանագրում ՌԴ սահմանապահ ծառայության ֆունկցիան ո´չ թե մոնիթորինգ է սահմանված, այլ որպես ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈւԹՅՈւՆ:
Արդյո՞ք Փաշինյանը չգիտի մոնիթորինգ ու վերահսկողություն բառերի տարբերությունը կամ բացատրությունը` բացվածքով. վստահ եմ` շատ լավ գիտի, սակայն հերթական կեղծիքին է գրում:
Վերահսկողությունն առավել լայն հասկացություն է, որը ենթադրում է նաև մոնիթորինգ, սակայն վերահսկողություն տերմինի տակ նաև իրադրության կառավարում է ենթադրում, որը կումունիկացիաների ապահովման և անվտանգության տեսանկյունից առավել լայն լիազորություններ կարող է ենթադրել:
Այստեղ նաև ինչն է խնդիրը: Նիկոլ Փաշինյանը 2020 թ.-ի նոյեմբերին 9-ին փաստաթուղթ է ստորագրել, բայց նա, իր թիմակիցները, քարոզչական գործիքներն այնպես են խոսում կամ մեկնաբանում այդ փաստաթուղթը, կարծես այդ իրադարձությունը Պապ թագավորի ժամանակ է եղել:
Երկրորդ, ցանկացած հիշատակում կամ քննարկում այդ եռակողմ փաստաթղթին պետք է դիտարկել որպես մեկ ամբողջություն` Ադրբեջանի չիրականացրած պարտավորությունների շրջանակներում` Արցախում արցախցիների ներկայություն, նրանց անվտանգության միջազգային երաշխիքների ապահովում, Արցախի ու Հայաստանի միջև անխափան, անվտանգ միջանցքի ապահովում:
Իսկ թե ինչու է Փաշինյանը «հիշել» ռեգիոնալ ապաշրջափակման դրույթում ՌԴ ներկայության մասին, դա ոչ պակաս կարևոր թեմա է, որին այլ առիթով կանդրադառնամ»։

Политика 15:49 14/10/2024 Армения
Тигран Абрамян: Документ от 9 ноября 2020 года подписал Пашинян, но ведет себя так, словно это произошло при царе Папе
«Управленец Армении представил определенные «разъяснения» по поводу пункта 9 трехстороннего заявления лидеров Армении, РФ и Азербайджана от 9 ноября 2020 года о разблокировании экономических и транспортных связей в регионе, которыми он не только противоречит своим предыдущим комментариям, но и озвучивает содержащие явную ложь  формулировки», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Во-первых, Пашинян, который на протяжении 3-х лет не видел присутствия РФ в этом пункте и занимался явными манипуляциями, вдруг "вспомнил", что в этом пункте говорится о  возложенной на Россию функции и сформулировал ее так: "Представителям РФ может быть отведена какая-то функция мониторинга, чтобы увидеть, как Армения выполняет свои обязательства".
Но и здесь он продвигает еще одну ложь, когда, ссылаясь на указ президента РФ, заявляет, что функция российской стороны представлена как  мониторинг за коммуникациями, проходящими через территорию Армении (в Сюнике).
И это тогда, когда в указе функция пограничной службы РФ определена не как мониторинг, а как КОНТРОЛЬ.
Неужели Пашинян не знает разницы между словами мониторинг и контроль или ему не известны развернутые значения этих слов? Уверен, что он прекрасно знает, но он продвигает очередную ложь.
Контроль – более широкое понятие, которое также подразумевает мониторинг, но термин «контроль» также подразумевает управление ситуацией, что может подразумевать более широкие полномочия с точки зрения безопасности и обеспечения коммуникаций.
Здесь налицо и другая проблема. Никол Пашинян подписал документ от 9 ноября 2020 года, но он и его команда, их пропагандистские инструменты интерпретируют этот документ так, словно это событие произошло во время правления царя Папа.
Во-вторых, любое упоминание или обсуждение трехстороннего заявления должно рассматриваться комплексно, в рамках невыполненных обязательств Азербайджана: присутствие арцахцев в Арцахе, предоставление международных гарантий их безопасности, обеспечение бесперебойно функционирующего и безопасного коридора между Арцахом и Арменией.
А вот почему Пашинян вдруг «вспомнил» о присутствии РФ в пункте о разблокировании региональных коммуникаций – не менее важная тема, к которой я обращусь в другой раз», – отметил Абрамян.