Քաղաքական 14:26 15/10/2024 Հայաստան
«Կոռուպցիան քայքայում է ժողովրդավարությունն ու արդարադատությունը և ամենաշատը ազդում է ամենախոցելի խավի՝ երեխաների վրա: Մեկ տարի է՝ քաղաքապետարանում թալանի հետքեր ենք բացահայտում»,-Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում հայտարարեց  «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ Պեդրո Զարոկյանը։
Նա հիշեցրեց, որ «Հետքը» պարզել է, որ Ավինյանի ղեկավարած ԱՆԻՖ-ում, որտեղ աշխատանքի էին ընդունվել անվտանգության 8 աշխատակից, որից երեքն աղջիկներ էին, հիմնականում իրավապահ պաշտոնյաների հարազատներ, 540 հազար դրամ աշխատավարձով:
«Ամենահետաքրքիրն այն է, որ ԱՆԻՖ-ի գրասենյակը գտնվում էր մի շենքում, որն արդեն ուներ օրական 24-ժամյա անվտանգություն: Պարոն Ավինյան, գոնե այնպես աշխատանքը կազմակերպեիք, որ հավատայինք, որ օրինակ ձեր վարորդները, դուռ բացողները, զոնտիկ բռնողները չկան։ Դուք 86 հազար դոլարանոց «Մերսեդես» եք գնել վերջերս»,-ասաց ավագանու անդամը և տեղեկացրեց, որ Բեվերլի Հիլսի, Լոս Անջելեսի քաղաքապետները ծառայողական մեքենա և վարորդներ չունեն:
Նրա խոսքով՝ ժողովրդավարական երկրներում վաղուց քրեական գործ կհարուցվեր նման անձի դեմ, իսկ իշող կուսակցությունը նույնիսկ չէր էլ սպասի քրեական գործին, այդ պաշտոնյային անմիջապես կհեռացներ:
«Իսկ մեզ մոտ տպավորություն է, որ այդ թալանած փողերը ձեր մեջ եք բաժանում»,-ասաց Զարոկյանը։
Ցույց տալով Երևանի դպրոցների փոսերով մարզադահլիճների լուսանկարները՝ նա հավելեց. «Գնացեք էդ փոսերը լցրեք, անամոթներ»;
Դրանից հետո Տիգրան Ավինյանն անջատեց նրա  խոսափողը, իսկ Զարոկյանը բղավելով շարունակեց խոսքը:
«Պարո՛ն Զարոկյան, ձեր չափերը ճանաչեք, ես ձեզ նկատողություն եմ անում: Դուք հնարավորություն այլևս չեք ունենալու խոսելու, ձեր ժամանակն ավարտվեց»,- ասաց Ավինյանը։
Նա ոտքի կանգնած ՔՊ-ական ավագանու անդամներին դիմեց՝ ասելով, որ դատարկաբանությանը, դատարկ, փուչ խոսքերին չի կարելի արձագանքել:
«Երեխաների անվտանգությունից ելնելով ձեր նման անձանցչենք կարող թույլ տալ մտնել դպրոցներ, դուրս եկեք դահլիճից»,-Զարոկյանին դիմեց Ավինյանը:
Այդ ընթացքում Զարոկյանը ոտքի կանգնեց և շարժվեց դեպի դուռը։
ՔՊ խմբակցության մի քանի անդամ  Արման Բարխուդարյանի գլխավորությամբ ոտքի կանգնեցին  և շարժվեցին Զարոկյանի կողմը՝ ասելով. «Արի ստե, ասեմ»։
«Անասուն, ոչխար» ասելով Զարոկյանը լքեց դահլիճը:
«Պարոն Զարոկյանին թվում է՝ սա իր տունն է, մոտակայքում էլ երևի իր կինն է կանգնած ու մտածում է, որ կարող է անպատիժ դուրս գալ սրանից: Պարոն Զարոկյանին, կարծում եմ՝ օգնության կարիք կա: Վերջ, չենք արձագանքում: Երևանցիները որոշել են, որ պարոն Զարոկյանի նման մարդիկ էլ պետք է լինեն ավագանիում, ստիպված պետք է հանդուրժենք»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը:

Политика 15:40 15/10/2024 Армения
Страсти на заседании Совета старейшин Еревана 15 октября накалились после выступления члена Совета от фракции партии «Национальный прогресс» Педро Зарокяна.
«Коррупция разрушает демократию, правосудие и больше всего сказывается на самом уязвимом слое – на детей. Мы уже год выявляем следы разграбления в мэрии», – заявил Педро Зарокян.
Он напомнил, что недавно издание Hetq сообщило о системной коррупции в возглавляемом ранее мэром Еревана Тиграном Авиняном ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF). Так, в службу безопасности ANIF на работу приняли 8 сотрудников, 3 из которых были девушками, в основном это были родные должностных лиц из правоохранительных органов, при этом зарплата этих сотрудников службы безопасности составляла 540 тыс. драмов.
«Самое интересное, что офис ANIF располагался в здании, в котором уже была круглосуточная охрана. Г-ин Авинян, могли хотя бы организовать свою работу так, чтобы мы поверили в то, что, например, у вас нет водителей, открывающих двери, держащих зонты людей... Вы недавно купили «Мерседес» за 86 тыс. долларов. Знаете ли вы, что в Беверли-Хиллз, Лос-Анджелесе и других богатых городах у мэров вообще нет служебных машин и водителей?
В демократических странах давно бы уже возбудили уголовное дело в отношении такого человека, а правящая партия не стала бы даже дожидаться уголовного дела, а сразу отстранила бы этого чиновника. У нас же, такое впечатление, что разграбленные средства вы делите между собой», – сказал Зарокян.
Член Совета старейшин также продемонстрировал снимки спортзалов ереванских школ с ямами, добавив: «Идите и устраните эти ямы, позорники!»
После этих слов мэр Еревана Тигран Авинян отключил ему микрофон, но Зарокян продолжил свое слово, начав говорить громче.
«Г-ин Зарокян, знайте меру, я вам делаю выговор! У вас больше не будет возможности говорить, ваше время истекло», – отреагировал Авинян.
Обратившись к поднявшимся со своих мест членам Совета старейшин Еревана от фракции «Гражданский договор», Авинян призвал не реагировать на пустые слова.
«Из соображений безопасности детей нельзя позволять таким людям, как вы, посещать школы», – сказал Авинян Зарокяну.
Когда Зарокян поднялся с места и направился к двери, чтобы покинуть зал заседаний Совета старейшин Еревана, к нему двинулись несколько представителей правящей фракции во главе с Арманом Бархударяном со словами «Ну-ка, иди сюда!».
Пока Авинян призывал их к спокойствию, Зарокян покинул зал, выкрикивая «Скотина! Баран!».
«Г-ну Зарокяну кажется, что он у себя дома, а рядом – его жена, и он может безнаказанно выйти из этой ситуации. Думаю, он нуждается в помощи. Все, не реагируем!
Жители Еревана решили, что в Совете старейшин должны быть и такие люди, как господин Зарокян, мы вынуждены терпеть», – сказал Авинян.