Քաղաքական 14:58 16/10/2024 Տարածաշրջան
Հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում կայանալիք «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի երրորդ հանդիպմանը վրացական կողմը ներկայացված չի լինի։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Վրաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
«Ոչ, մենք չենք մասնակցի։ Վրաստանը վաղուց հայտարարել է, որ չի աշխատում նշված ձևաչափով», - ասել է մամուլի ծառայության աշխատակիցը։
Հիշեցնենք՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հույս էր հայտնել, որ Հարավային Կովկասում 3+3 պլատֆորմի հանդիպմանը կմասնակցեն Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի արտգործնախարարները, որը նախատեսվում է անցկացնել հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում։
ՀՀ ԱԳՆ-ից նախօրեին հայտնել էի, որ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կմասնակցի Թուրքիայում կայանալիք «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի երրորդ հանդիպմանը։

Политика 14:54 16/10/2024 Регион
Грузинская сторона не будет представлена на переговорах в Стамбуле 18 октября в рамках платформы "3+3" по Южному Кавказу. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе грузинского внешнеполитического ведомства.
"Нет, мы не будем участвовать (в заседании платформы "3+3" в Стамбуле - прим. ТАСС). Грузия давно заявляла, что не работает в указанном формате", - сказала сотрудница пресс-службы.
Накануне пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что Арарат Мирзоян примет участие в третьей встрече консультативной региональной платформы «3+3» по Южному Кавказу 18 октября в Турции.
Идея шестистороннего формата сотрудничества по вопросам разблокировки экономических и транспортных связей принадлежит президентам Азербайджана и Турции Ильхаму Алиеву и Реджепу Тайипу Эрдогану. Москва активно поддержала данную инициативу. Тбилиси изначально отказался от сотрудничества в предложенной конфигурации, заявив, что пока Россия оккупирует грузинские территории, сотрудничество между странами невозможно.