Հասարակություն 14:24 16/10/2024 Հայաստան
Համաձայն «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տարածած հաղորդագրության՝ հոկտեմբերի 16-ի ուշ երեկոյան և 17-ին, 17-ի լույս 18-ի գիշերը սպասվում են հորդառատ անձրևներ։
Մասնավորապես Երևանում՝ հոկտեմբեր ամսվա նորմայի 100-150 տոկոսի չափով։
Ի՞նչ կանխարգելիչ քայլեր են ձեռնարկվում, որ չկրկնվի նախորդ օրերի տխուր պատկերը, երբ ջուրը լցվել էր խանութներ, փողոցները ջրածածկ էին եղել։ Panorama.am-ն այս հարցն ուղղեց քաղաքապետարանին։
Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հայկ Կոստանյանը հայտնեց, որ  ինչպես «Վեոլիա ջուր» ընկերության, այնպես էլ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից՝ որպես գործընկեր կառույց, մեկնարկել են սպասվող տեղումների հետևանքները մեղմելու կանխարգելիչ միջոցառումներ, որոնց
ներգրավված է լինելու նաև Երևանի քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչությունը։
Վարչական շրջաններում այսօր երեկոյից սահմանվելու են հերթապահություններ՝ տեղերում հնարավոր ջրականգերին արագ միջամտելու և լոկալ բնույթի խնդիրները վերացնելու նպատակով։
Հեղեղատարներում և անձրևընդունիչներում հնարավոր կուտակումներից զերծ մնալու համար, որպես աջակցություն, գործընթացում ներգրավվելու են նաև «Երևանի աղբահանության և սանմաքրման համայնքային հիմնարկի» մարդկային ռեսուրսները։
Աշխատանքներին  նաև մասնակցելու են «Կանաչապատում և շրջակա միջայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի ուժերը։
«Վարորդներին հորդորում ենք տեղումների ժամանակահատվածում անձնական օգտագործման մեքենաներով երթևեկել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում»,-ասաց քաղաքապետի խոսնակը։

Общество 16:34 16/10/2024 Армения
Согласно сообщению ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении, в связи с проникновением активного циклона с Запада поздно вечером 16 октября и 17 октября, а также в ночь с 17 на 18 октября преимущественно на всей территории Армении прогнозируются ливни и гроза.
В указанный период в ряде районов Армении, особенно в центральной зоне, в том числе в Ереване, выпадет 100-150% октябрьской нормы осадков.
Какие превентивные меры принимаются в армянской столице, чтобы не повторилась печальная картина во время предыдущих обильных осадков, когда ливневая вода хлынула в магазины, а улицы превратились в бурные реки?  Этот вопрос корреспондент Panorama.am адресовала мэрии Еревана.
Пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян сообщил: как компания «Веолия Джур», так и мэрия Еревана принимают превентивные меры по смягчению последствий ожидаемых осадков, в работах также будет задействовано Управление коммунального хозяйства мэрии столицы.
«С вечера 16 октября в административных районах Еревана будут установлены дежурства с целью оперативного реагирования и устранения проблем локального характера.
Во избежание скоплений воды в ливневках к работам будут привлечены человеческие ресурсы общинного учреждения «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана».
В работах также примут участие силы НПО «Озеленение и охрана окружающей среды» мэрии Еревана.
«Призываем водителей в период осадков ездить на автомобилях личного пользования только в случае крайней необходимости», – сказал пресс-секретарь мэра Еревана.