Հասարակություն 11:59 18/10/2024 Հայաստան
Երեկվա տեղատարափ անձրևներից Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի որոշ լսարաններ ջուր է լցվել։  «Կոնսերվատորիայի Միասնական Շարժում» ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակված, որտեղ երևում է՝ ջուրը կաթում է առաստաղից,  հատակին դույլեր են շարված, դաշնամուրները պատված են ցելոֆանով։ Նման վիճակ է եղել  բազմաթիվ լսարաններում։
Կոնսերվատորիայի ռեկտորի պաշտոնակատար Ծովինար Մովսիսյանը  Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ բավականին շատ լսարաններ  ջուր է լցվել ու բոլորում եղել են երաժշտական գործիքներ։
«Գործիքները ջրի մեջ չեն, որ անմիջապես փչանան, ուղղակի եթե խոնավությունը երկար մնա շենքում, իհարկե, գործիքները կփչանան։
Գործիքները ցելոֆանապատված են, բայց խոնավ միջավայրն անթույլատրելի է։ Գործիքների համար անհրաժեշտ է  կայուն ջերմաստիճան, նորմալ պայմաններ։ Դե հիմա, ուրիշ պայման մենք այս պահին չունենք»,- նշեց նա։
Ծ. Մովսիսյանն ասաց, որ գործիքները չեն կարող հանել այդ լսարաններից ու տեղափոխել այլ լսարաններ, քանի որ իրենց մոտ հիմնանորոգում է, նեղվածք է, ազատ տեղ չունեն։
Կառավարության որոշմամբ 2022 թվականից Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում հիմնանորոգման աշխատանքներ են ընթանում։
«Շենքը վերանորոգվում է, առաջին կորպուսը դատարկված է։  Ինչ կա առաջին կորպուսում,  տեղափովել է երկրորդ, երրորդ կորպուստներ։ Հիմա երկրորդ և երրորդ կորպուստների տանիքներն են նորոգում։ Ու հենց այդ տանիքների բաց լինելու պատճառով են անձրևաջրերը լցվել լսարաններ»,- ասաց Ծ.Մարտիրոսյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի հիմնանորոգումը նախատեսված է ավարտել 2026 թվականի վերջին։

Общество 15:03 18/10/2024 Армения
Несколько аудиторий Ереванской государственной консерватории имени Комитаса оказались затопленными после выпавших в армянской столице накануне обильных осадков.
На своей странице в Facebook «Единенное движение консерватории» опубликовало видеоматериал, где видно, как дождевая вода капает с потолка, пианино накрыты целлофаном, на полу расставлены ведра. Такая картина наблюдалась во множестве аудиторий высшего музыкального учебного заведения страны.
Врио ректора Консерватории Цовинар Мовсисян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что дождевая вода попала во множество аудиторий, во всех этих комнатах есть музыкальные инструменты.
«Музыкальные инструменты, находящиеся в затопленных помещениях, непосредственно не в воде. Просто если сырость в аудиториях сохранится надолго, то они, конечно, испортятся», – сказала она.
«Музыкальные инструменты накрыты целлофаном, но сырость для них не допустима. Инструментам нужна стабильная температура, нормальные условия. Ну, на данный момент других условий у нас нет», – продолжила она.
Цовинар Мовсисян при этом указала, что в музыкальном учреждении идет капитальный ремонт, поэтому нет возможности перенести музыкальные инструменты в другие аудитории, свободных мест нет.
По решению правительства, с 2022 года в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса проводится капитальный ремонт.
«Здание ремонтируется, то, что было в первом корпусе, распределили между вторым и третьим корпусами. Сейчас ремонтируются крыши второго и третьего корпусов. И именно из-за, по сути, отсутствия крыш дождевая вода залила аудитории», – сказала Ц.Мовсисян.
По ее словам, капитальный ремонт Ереванской государственной консерватории имени Комитаса планируется завершить к концу 2026 года.