Քաղաքական 13:15 18/10/2024 Հայաստան
ԱԺ-ում Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության թեմայով քննարկմանը կառավարությունից որևէ մեկը չի մասնակցուէ
ԱԺ-ում ընթանում է ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից նախաձեռնված «Բաքուն ոչնչացնում է Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը» թեմայով քննարկում:
Նախաձեռնող պատգամավորներից Թագուհի Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ քննարկմանը մասնակցում են Արցախի խորհդարանի պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, մշակույթի ներկայացուցիչներ։ Ներկա է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես Սրբազանը: Նա հայտնեց, որ   ներկա են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների դեսպաններi, Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչներ:
«Մենք հրավիրել էինք նաև կառավարության ներկայացուցիչներ ի դեմս ԱԳՆ-ի, ԿԳՄՍՆ-ի և արդարադատության նախարարության: ԱԳՆ-ի և արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչներն ի սկզբանե մերժել են, իսկ ԿԳՄՍ նախարարության ներկայացուցիչները փոխնախարարների մակարդակով պետք է գային: 4 ներկայացուցիչ նախապես հաստատել էին, բայց հանդիպումից մեկ ժամ առաջ հրաժարվեցին:
Սա նշանակում է, որ, ըստ ամենայնի, քաղաքական հրահանգ կա, որ չմասնակցեն ընդդիմադիր պատգամավորների հրավիրած քննարկմանը, բայց չենք հուսահատվում, առանց իրենց էլ կքննարկենք, մեր ուղերձը կհղենք միջազգային հանրությանը, կհասեցագրենք այն բոլոր խնդիրները, որոնք ուղղված են Հայաստանի կառավարությանը, հետևողական կլինենք դրանց լուծման հարցում»,- ասաց Թ. Թովմասյանը:
Նախաձեռնող պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն ասաց, որ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների՝ այս քննարկմանը չմասնակցելը ոչ միայն դեմարշ էր ընդդիմության կողմից նախաձեռնված այս լսումներին, այլ ընդհանրապես մեսիջ էր  առ այն, որ Հայաստանը որպես պետություն ընդհանրապես չի զբաղվում Արցախում պատմամշակութային մեր արժեքների պահպանման հարցով, որպես պետական առաջնահերթություն չի դիտարկում այս հարցը։

Политика 16:06 18/10/2024 Армения
В Национальном Собрании Армении 18 октября проходит инициированное оппозиционными депутатами обсуждение на тему «Баку уничтожает историко-культурное наследие Арцаха».
Открывая заседание, одна из инициаторов, независимый депутат НС РА Тагуи Товмасян отметила, что приглашения были направлены как представителям министерства иностранных дел, так и Минюста и Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС). Представители первых двух ведомств отказались от участия сразу, а представители МОНКС сперва согласились, однако затем, за час до начала встречи, сообщили, что не придут.
«Это означает, что, по всей вероятности, есть политический указ – не участвовать в созванном оппозиционными депутатами обсуждении. Но мы не расстраиваемся, обсудим и без них, направим свое обращение международному сообществу, зафиксируем все проблемы, которые в компетенции правительства Армении, проявим последовательность в вопросе их решения», – сказала Товмасян.
Товмасян сообщила также, что в обсуждении участвуют депутаты НС, члены правительства Арцаха, представители сферы культуры. Присутствуют также предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян, представители Ереванского офиса ООН и посольств стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Депутат НС от оппозиционной фракции «Армения» Анна Григорян, в свою очередь, подчеркнула, что отказ от участия в данном обсуждении представителей государственных ведомств – не только демарш в отношении инициированных оппозицией слушаний, но и месседж о том, что Армения, как государство, вообще не занимается вопросом сохранения наших историко-культурных ценностей в Арцахе, не рассматривает этот вопрос в качестве приоритета.