Հասարակություն 08:58 18/10/2024 Հայաստան
Անցած գիշեր հանրապետության մի շարք լեռնային բնակավայրերում տեղացել է առաջին ձյունը։ Այս մասին հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանն ու հրապարակել լուսանկար Արագածոտնի մարզի Գեղարոտ գյուղից։
Ավելի ցաղ կենտրոնից հայտնել էին, որ արևմուտքից ակտիվ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված հոկտեմբերի 17-ի ցերեկը, 17-ի լույս 18-ի գիշերը հանրապետության շրջանների մեծ մասում սպասվում են հորդառատ անձրևներ և ամպրոպ։
Շիրակում, Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց ձորի լեռնային գոտիներում, Գեղարքունիքում հոկտեմբերի 17-ի լույս 18-ի գիշերը տեղումները կլինեն թաց ձյան տեսքով։
Հոկտեմբերի 18-ի ցերեկը ցիկլոնի ուժը կտրուկ կթուլանա, ինչի արդյունքում տեղումները կպահպանվեն հանրապետության առանձին հատվածներում և կլինեն կարճատև։

Общество 11:30 18/10/2024 Армения
Минувшей ночью в ряде горных населенных пунктов Армении выпал первый снег. Об этом сообщил заместитель директора «Центра гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян и опубликовал фото из села Гехарот Арагацотнской области РА.
Ранее из центра сообщили, что из-за проникновения на территорию Армении активного циклона с запада в ночь с 17 на 18 октября в большинстве районов республики ожидаются сильные дожди и грозы.
В горах Ширака, Арагацотна, Котайка, Вайоц дзора, а также в Гегаркунике в ночь с 17 на 18 октября осадки будут в виде мокрого снега.
Днем 18 октября мощность циклона резко ослабнет, в результате чего осадки сохранятся в отдельных частях республики и будут кратковременными.