Քաղաքական 17:16 18/10/2024 Աշխարհում
Երևանը ցանկանում է ուղիղ շփվել Անկարայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ստամբուլում «3+3» հարթակի (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան - Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) հանդիպման արդյունքներն ամփոփելիս։
«Կան նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված հարցեր։ Ռուսաստանն ակտիվորեն նպաստեց այս գործընթացի մեկնարկին, և մեզ միացան նաև մեր իրանցի հարևանները։
Ներկայումս հանդիպումներ նախատեսված չեն, հայ գործընկերները դադար են վերցրել։ Նրանք կարծում են, որ նախ պետք է ուղիղ շփվեն թուրքերի հետ և հասկանան, թե ինչ է պետք անել։
Ինձ թվում է, որ դա ամեն դեպքում կապված է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հետ, ուստի մենք առաջարկել ենք այդ հարցերը դիտարկել որպես ամբողջություն և խրախուսել ներգրավված երկրներին հնարավորինս արագ համաձայնության հասնել, իսկ մենք, իր հերթին, տվյալ դեպքում Ռուսաստանն ու Իրանը,  պատրաստ ենք օգնություն ցուցաբերել, եթե լինի անմիջական մասնակիցների շահագրգռվածությունը»,- ասել է նա։

Политика 17:02 18/10/2024 В мире
Ереван хочет напрямую общаться с Анкарой для нормализации отношений, заявил глава МИД России Сергей Лавров по итогам заседания платформы «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия - Россия, Турция, Иран) по Южному Кавказу в Стамбуле.
«Есть и вопросы, связанные с армяно-турецкой нормализацией. Россия активно способствовала тому, чтобы этот процесс начался, к нам подсоединились и наши иранские соседи.
Сейчас пока встреч не планируется, армянские коллеги взяли паузу. Они считают, что сначала нужно им напрямую с турками пообщаться и понять, что необходимо сделать», – добавил глава МИД РФ.
«Мне кажется, что это в любом случае связано с армяно-азербайджанской нормализацией, поэтому мы предложили в комплексе эти вопросы рассматривать и стимулировать вовлеченные страны к тому, чтобы они поскорее договаривались, а мы, в свою очередь, в данном случае Россия - Иран, готовы оказывать содействие, если на то будет интерес непосредственных участников», – заявил Лавров.