ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) և բրիտանական Oxford Poverty and Human Development Initiative (OPHI) փորձագետները գնահատել են ամբողջ աշխարհում աղքատ մարդկանց թիվը: Հետազոտությունը հրապարակվել է OPHI-ի պաշտոնական կայքում։
Զեկույցի համաձայն, աշխարհի բնակչության 1,1 միլիարդն ապրում է աղքատության մեջ։ Ավելին, նրանց 40%-ը (455 մլն մարդ) ապրում է պատերազմներից, անկայունությունից և/կամ խաղաղության ցածր մակարդակից տուժած երկրներում։
«Մենք պարզեցինք, որ աղքատության մակարդակը շատ ավելի բարձր է հակամարտություններից տուժած շրջաններում: Պատերազմի մեջ գտնվող երկրներում յուրաքանչյուր երրորդ մարդն աղքատ է (34,8%), մինչդեռ այն երկրներում, որոնք չեն տուժել հակամարտությունից, յուրաքանչյուր իններորդն է (10,9%)»,- Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, նշված է զեկույցում։
Գիտնականները նշել են, որ 1,1 միլիարդ աղքատ մարդկանց կեսից ավելին 18 տարեկանից ցածր երեխաներ են (584 միլիոն)։ Աշխարհում գրեթե մեկ երրորդը (27,9%) ապրում է աղքատության մեջ՝ համեմատած մեծահասակների 13,5%-ի հետ։
Բացի այդ, աղքատների ճնշող մեծամասնությունը չունի սանիտարական պայմաններ (828 միլիոն), բնակարաններ (886 միլիոն) կամ ճաշ պատրաստելու վառելիք (998 միլիոն):

Общество 15:33 19/10/2024 В мире
Эксперты Программы развития ООН (ПРООН) и британской Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческим развитием (OPHI) оценили количество бедных людей во всем мире. Исследование опубликовано на официальном сайте OPHI.
Согласно докладу, 1,1 млрд глобального населения живут в условиях нищеты. Причем 40% из них (455 млн человек) проживают в странах, охваченных войнами, нестабильностью и/или низким уровнем миролюбия.
«Мы обнаружили, что уровень бедности в районах, затронутых конфликтом, намного выше. В странах, находящихся в состоянии войны, более одного из трех человек являются бедными (34,8%), тогда как в странах, не затронутых конфликтом, по данным Программы данных о конфликтах Уппсалы, это один из девяти (10,9%)», — отметили авторы отчета.
Ученые добавили, что более половины из 1,1 млрд бедных людей — дети в возрасте до 18 лет (584 млн). Во всем мире почти треть (27,9%) живут в бедности по сравнению с 13,5% взрослых.
Кроме того, подавляющее большинство бедных не имеет санитарных условий (828 млн), жилья (886 млн) или топлива для приготовления пищи (998 млн), передает «Газета.Ru».