Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում 5,5 % անկում է գրանցվել. ՀԲ
Համաշխարհային բանկի հրապարակած Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագրում ամրագրված է, որ օգոստոսին տնտեսական ակտիվության աճը դանդաղել է մինչև 5,6 % (տարեկան կտրվածքով)՝ հուլիսի 6,2 %-ի փոխարեն։
Շինարարությունն ու առևտուրը շարունակում են աճել երկնիշ թվերով՝ տարեկան կտրվածքով նախորդ տարվա համեմատ համապատասխանաբար 16,5 % և 14,9 %: Ծառայությունների աճ (բացառությամբ առևտրի) բարձր է եղել նաև օգոստոսին՝ 9,5 % (տարեկան կտրվածքով), գրեթե կրկնակի ավեկ քան հուլիսի ցուցանիշը 4,9 % ։
Արդյունաբերություն շարունակել է աճել 2,1 % համեստ տեմպերով։Հանքարդյունաբերության ոլորտում 5,5 % անկումը փոխհատուցվել է արտադրության ոլորտում 3,8 % աճով՝ պայմանավորված օգոստոսին սննդամթերքի և ծխախոտի արտադրության աճով։
Ընդհանուր առմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվարից օգոստոս աճել է 9 %-ով։
Զուտ ոչ առևտրային տրանսֆերտները օգոստոսին նվազել են 18,6 %-ով: Սա պայմանավորված էր ներհոսքերի ավելի մեծ անկմամբ (տարեկան կտրվածքով 15,5 %-ով), քան արտահոսքը (տարեկան կտրվածքով 9,8 %-ով): Զուտ փոխանցումներ Ռուսաստանից օգոստոսին կտրուկ նվազել է 31 %-ով, ինչը նպաստել է ընդհանուր անկմանը:
Սեպտեմբերին գնաճը կազմել է 0,6 %, օգոստոսի 1,3 %-ից հետո, որի պատճառը սննդամթերքը 1 % գնանկում է դարձել։ Մինչդեռ տրանսպորտի ծառայությունների գնաճը սեպտեմբերին հասել են 9 %-ի։
- ՀԲ. Հայաստանում կանայք նույն աշխատանքի համար մոտ 30 տոկոսով ավելի քիչ են վաստակում, քան տղամարդիկ
- ՀԲ. Հայաստանի տնտեսական ակտիվության իրական աճը դանդաղել է
- Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը սոցիալական արդարություն չի ապահովում․ ՀԿ ղեկավար

Economy 11:24 22/10/2024 Armenia
In August, growth in Armenia’s economic activity slowed to 5.6 percent (yoy), down from 6.2 percent (yoy) in July, the World Bank said in its monthly economic update.
Construction and trade continued to grow in double digits (16.5 percent, yoy, and 14.9 percent, yoy, respectively). Growth in services (other than trade) was also high in August, at 9.5 percent (yoy), nearly doubling July’s 4.9 percent (yoy); this was driven by financial, insurance, hotel, and professional services.
Industry continued to grow at the modest rate of 2.1 percent; a 5.5 percent (yoy) contraction in mining was offset by a 3.8 percent (yoy) growth in manufacturing due to greater food and cigarette production in August. Cumulatively, the Economic Activity Index grew 9 percent (yoy) from January to August.
Net non-commercial money transfers contracted 18.6 percent (yoy) in August. This was driven by a greater fall in inflows (15.5 percent, yoy) than outflows (9.8 percent, yoy). Net money transfers from Russia dropped sharply by 31 percent (yoy) in August, contributing to the total fall. Inflation in September was 0.6 percent (yoy), dropping from 1.3 percent (yoy) in August.
One percent deflation in food prices was the main reason for the fall. Meanwhile, inflation in transport services reached 9 percent (yoy) in September. Average inflation for January-September 2024 was flat (zero percent).