Անիֆ-ի նման ֆոնդեր մեզ պետք չեն. Գևորգ Պապոյան
«Եթե ԱՆԻՖ-ում կան չարաշահումներ, անպայման մեղավորները պետք է կրեն պատասխանատվություն, այդտեղ հարց չկա»,-կառավարության շենքի դիմաց հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով ԱՆԻՖ-ի ոդիսականը պարզաբանելու մասին հարցին։
Անդրադառնալով ԱՆԻՖ-ի ստեղծման փաստին Էկոնոմիկայի նախարարության դիրքորոշմանը՝ Պապոյանն ասաց. «Կարծում եմ՝ այդպիսի ֆոնդեր մեզ պետք չեն: Կարծում եմ՝ մենք պետք է աջակցենք տարբեր գործիքակազմերով տարբեր ոլորտների: Այս քաղաքականություններն ավելի արդյունավետ է, քան այն քաղաքականությունները, որտեղ պետությունը որոշակի մասնաբաժին է ունենում, որոշակի ներդրումներ է իրականացնում և ուղղակի մասնակցություն է ունենում»:
Նախարարը հայտարարեց, թե ԱՆԻՖ-ի ստեղծումը սխալ չի եղել, քանի որ ամեն մի որոշում տվյալ ժամանակահատվածի համար է ճիշտ:
Պատասխանելով հարցին՝ թե արդյոք «Անիֆ»-ում չարաշահումների մասին ուսումնասիրություններ կան՝ Պապոյանն ասաց, որ տեղյակ չէ։
Անդրադառնալով Արգիշտի Քյարամյանի և Հովիկ Աղազարյանի միջադեպին՝ Պապոյանը հայտնեց, որ ՔՊ-ն հստակ գնահատական է տալու։
«Այն հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր կուսակցականներին և իմ ուսումնասիրության, մասամբ նաև իմ որոշման տիրույթի հարց են, ապա կարող եմ վստահաբար ասել, որ դրանք մենք կքննարկենք, կտանք գնահատական»,-ասաց Պապոյանը:

Политика 16:58 24/10/2024 Армения
«Если в ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» (ANIF) имели место злоупотребления, то виновные обязательно должны нести ответственность, этот вопрос обсуждению не подлежит», – сказал министр экономики Геворг Папоян в беседе с журналистами после заседания правительства.
Коснувшись позиции министерства по ANIF, Папоян указал: «Считаю, что такие фонды нам не нужны. На мой взгляд, мы должны поддерживать разные отрасли с помощью различных инструментов. Эта политика более эффективна, чем политика, при которой государство получает определенную долю, осуществляет определенные инвестиции и имеет прямое участие».
При этом министр заявил, что решение о создании ЗАО «Фонд государственных интересов Армении» не было неверным. «Каждое решение принимается в определенный промежуток времени, для которого оно верное», – пояснил он.
Что касается того, проводятся ли какие-либо исследования по злоупотреблениям в ANIF, Папоян указал, что он не в курсе.
Обратился Папоян и к недавнему скандальному инциденту в парламенте с участием главы СК Армении Аргишти Кярамяна и депутата от фракции правящей партии «Гражданский договор» Овика Агазаряна.
По его словам, инциденту с участием Аргишти Кярамяна и Овика Агазаряна ГД будет дана четкая оценка.
«Что касается вопросов, которые касаются наших однопартийцев, уверяю вас, они будут обсуждены и удостоятся соответствующих оценок», – заявил Папоян.