Որոշ ընդդիմադիր գործիչներ ավելի շատ էներգիա են ծախսում ՀՀԿ-ին թիրախավորելու համար, քան՝ Փաշինյանի հեռացման. Հայկ Մամիջանյան
«Փաշինյանի հեռացման հրամայականի կատարման համար բազմաթիվ անհրաժեշտ պայմաններ կան։ Դրանցից մեկն այն է, որ իրական ընդդիմադիր բոլոր դերակատարների համար օրակարգի առաջին հարցը լինի իշխանափոխությունը՝ ինչպես ՀՀԿ-ի համար»,-ԱԺ ճեպազրույցների ժամին հայտնեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մաիջանյանը։
Նա հայտնեց, որ որոշ մարդկանց նշանակել են ընդդիմություն և նրանք աշխատում է այդ առաքելությամբ։
«Մենք չենք ուզում լինել Կենտրոն վարչական շրջանի չափ ՀՀ-ի ամենասիրված քաղաքական ուժը, այլ պայքարում ենք, որպեսզի ունենանք պետականություն, այդ պետականությունը լինի անսասան անկախ, երկիրն էլ լինի անվտանգ»,-ասաց Մամիջանյանը և հավելեց. «Ցավոք, որոշ ընդդիմադիր գործիչներ կամ շրջանակներ ավելի շատ էներգիա են ծախսում ՀՀԿ-ին թիրախավորելու համար, քան մեր առաքելությունը, այն է՝ Փաշինյանի հեռացումն իրականացնելու համար, հայտարարեց Մամոիջանյանը և նշեց, որ դրան վերաբերում է՝ ներողամտաբար, քանի որ ուժեղը չի գոռում, որ ինքն ուժեղ է։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հայտնեց, թե Փաշինյանը թքած ունի հանրապետության անվտանգության վրա, թե արդյոք երկիրը կկանգնի կոլապսի առաջ, իսկ ՀՀԿ-ն իրեն նման ճոխություն չէր կարող թույլ տալ, այդ պատճառով էլ 2018 թվականին ԱԺ-ում չխոչընդոտեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետ ընտրվելուն՝ առավել ևս, որ ԱԺ մյուս 3 խմբակյցությունները Փաշինյանից բացի այլ թեկնածու չէին առաջադրել։
Անդրադառնալով իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականությանը՝ բանախոսը նկատեց, հայտարարվում է, թե հայ-ադրբեջանական հարաբերությւոնները կարգավորում են առանց միջնորդների, բայց պարզվում է որ Թուրքիային են հրավիրում որպես միջնորդ։
«Փաշինյանն այս կամ այլ կերպ մերժեց և դանդաղեցրեց տարբեր միջնորդական առաքելությունները՝ թե՛ պետությունների, թե՛ վերպետական կազմակերպությունների կողմից և այս պահին, ըստ հասանելի աղբյուրների, ակտիվորեն թուրքիային հրավիրում է դառնալ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների միջնորդ, կամ առնվազն ֆասելիտատոր»,- նշեց Մամիջանյանը և առաջարկեց մի պահ մտածել այդ երևույթի վտանգավորության մասին։
- Ալեն Սիմոնյանը հնչեցրել է իրենց քաղաքական միավորի կրեդոն՝ «Պատիվ չկա». Հայկ Մամիջանյան
- Դաշնակները Արցախում փոխեցին նախագահին և Սոֆիայի փոխարեն ԼՂ ներկայացուցիչներին «թոկը վզներին» ուղարկեցին Եվլախ.Արթուր Հովհաննիսյան

Политика 14:52 25/10/2024 Армения
Некоторые деятели оппозиции тратят на борьбу с РПА больше энергии, чем на отстранение Пашиняна – Айк Мамиджанян
«Для воплощения в жизнь императива отстранения Никола Пашиняна есть множество необходимых условий. Одно из них заключается в следующем: вопросом номер один в повестке дня у всех реальных оппозиционных акторов должна быть смена власти. Для Республиканской партии Армении (РПА) это так», – заявил на брифинге в Национальном Собрании Армении 25 октября представитель РПА, руководитель оппозиционной парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
По его словам, некоторых людей назначили оппозицией, и они работают с этой миссией.
«Мы не претендуем на то, чтобы стать самой популярной в Армении, как административный район «Кентрон» (Центр), политической силой, мы боремся за непоколебимую и независимую государственность, за безопасную страну», – сказал он.
«К сожалению, некоторые оппозиционные деятели или круги тратят больше энергии на избрание мишенью РПА, чем на  осуществление нашей миссии – отстранение Пашиняна», – указал Мамиджанян, добавив: Республиканская партия Армении относится к этому с пониманием, поскольку «сильные не кричат, что они сильные».
Оппозиционный депутат заявил также, что Пашиняна не волнуют ни безопасность республики, ни то, что страна может столкнуться с коллапсом. А РПА, по его словам, в свое время не могла себе позволить такую роскошь, поэтому она не стала препятствовать избранию Никола Пашиняна премьер-министром в Национальном Собрании в 2018 году, тем более, что остальные 3 фракции НС не выдвинули иного кандидата, кроме Пашиняна.
Коснувшись внешней политики властей Армении, Мамиджанян отметил: они заявляют об урегулировании армяно-азербайджанских отношений без посредников, но выясняется, что в качестве посредника они приглашают Турцию.
«Пашинян всячески отвергал и тормозил различные посреднические миссии, как со стороны государств, так и наднациональных организаций, и на данный момент, согласно доступным источникам, он активно предлагает Турции стать посредником в армяно-азербайджанских переговорах или хотя бы фасилитатором», – отметил Мамиджанян и предложил на минутку задуматься об опасности этого явления.