Իմփիչմենթ ու բшնտ. Զուրաբիշվիլին կանխատեսել է՝ ինչ է սպասվում իրեն ընտրություններում «Վրացական երազանք»-ի հաղթանակի դեպքում
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին կանխատեսմամբ, եթե հոկտեմբերի 26-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում «Վրացական երազանք» կուսակցության հաղթանակի, իրեն կարող են իմփիչմենթ հայտարարել և բանտ նստեցնել:
«Միգուցե, ինձ իմփիչմենթի ենթարկեն և բանտ նստեցնեն, եթե դա տեղի ունենա», - «Գրուզիա օնլայնի» հաղորդմամբ, այսպես է պատասխանել Զուրաբիշվիլին այն հարցին, թե ինչ տեղի կունենա, եթե ընտրություններում հաղթի իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը։
Ըստ Զուրաբիշվիլիի, այս ընտրություններն ունեն էքզիստենցիալ նշանակություն։
Միաժամանակ նախագահը պատասխանել է այն հարցին, եթե ընդդիմությունը հաղթի ընտրություններում, ինչպե՞ս կհավասարակշռվեն Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերությունները, թե՞ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ կկիրառվեն։ Զուրաբիշվիլիի խոսքով, «Վրաստանը երբեք չի հավասարակշռել Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերությունները»։
«Վրաստանը միացել է պատժամիջոցներին նույն մակարդակով, ինչ Մոլդովան, թեև կան նրբերանգներ։ Դա խնդիր չէ։ Վրաստանը երբեք չի հավասարակշռել Ռուսաստանի և Արևմուտքի հարաբերությունները։ Կար մեկ հստակ ճանապարհ, որին հետևել էր «Վրացական երազանքը» իր կառավարման երկար ժամանակաշրջանում, դա եվրաինտեգրման ճանապարհն էր, քանի որ չկա այլ այլընտրանք, որտեղ Վրաստանը ձեռք բերի անկախություն, բարգավաճում, խաղաղություն։ Բնակչության 90%-ն այդպես է կարծում։ Վերջին 30 տարիների ընթացքում ոչինչ չի կանգնեցրել բնակչությանն այս ճանապարհին։ Այս ճանապարհը կհաղթի, քանի որ այլընտրանք չկա»,- ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
- Մոլդովայի հանրաքվեն ցույց տվեց, թե ինչ է լինում, երբ Եվրոպայի անունից ստում ես բնակչությանը. Գնահատական Վրաստանից

Политика 11:54 25/10/2024 Регион
Импичмент и тюрьма: Зурабишвили о том, что произойдет с ней при победе на выборах «Грузинской мечты»
Наверное, будет импичмент, и меня посадят в тюрьму, если это случится, - так Саломе Зурабишвили ответила на заданный на пресс-конференции вопрос, что будет, если на выборах победит «Грузинская мечта».
По словам Зурабишвили, эти выборы имеют экзистенциальное значение.
В то же время президент ответила на вопрос, если на выборах победит оппозиция, как будут сбалансированы отношения между Россией и Западом или будут ли введены санкции в отношении России. По словам Зурабишвили, «Грузия никогда не балансировала отношения между Россией и Западом».
«Грузия присоединилась к санкциям на том уровне, что и Молдова, хотя есть нюансы. Это не проблема. Грузия никогда не балансировала отношения между Россией и Западом. Был один ясный путь, которым следовала и «Грузинская мечта» в течение длительного периода своего правления, и это был путь европейской интеграции, потому что нет другой альтернативы, где Грузия обретет независимость, процветание, мир. Так считают и 90% населения. Так они поддерживают грузинский путь. За последние 30 лет ничто не помешало населению на этом пути. Этот путь победит, потому что альтернативы нет», - сказала Саломе Зурабишвили.