Քաղաքական 09:28 25/10/2024 Հայաստան
«Անհերքելի է մեկ իրողություն. Թրամփի օրոք Արցախը հարձակման ենթարկվեց, Բայդենի-Հարիսի օրոք՝ հայաթափվեց»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն ու մանրամասնում.
«Այս ամենն ուղորդվում էր ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլև միջազգային հանրության քննադատական հայտարարություններով, բայց զրո հստակ գործողություններով: Սա է պատճառներից մեկը, որ ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունները պաշտոնապես չեն աջակցում ԱՄՆ նախագահի և ոչ մի թեկնածուի:
Այդուհանդերձ, թեկնածուների հայտարարություններն ու դիրքորոշումները կարևոր են: Դրանք հիմք են ստեղծում ապագայում ցանկացած թեկնածուի հետ աշխատելու համար՝ հայկական օրակարգը առաջ մղելու համար, այդ թվում էթնիկ զտումների ճանաչման և դատապարտման տեսանկյունից:
Հասկանալի է, որ թեկնածուների հայտարարությունները նախընտրական բնույթ են կրում և բացարձակ ոգևորվելու կարիք չկա: Սակայն, այս հայտարարությունները վաղը կարող ենք դրոշակ դարձնել և օգտագործել Վաշինգտոնում մեր շահերի առաջ մղման համար»։

Политика 12:46 25/10/2024 Армения
Неоспорим один факт: при Трампе Арцах подвергся нападению, а при Байдене-Харрис – он был деарменизирован, пишет директор Армянского центра американских исследований, политолог Сурен Саркисянна своей странице в соцсети Facebook.
«Все это сопровождалось осуждающими заявлениями не только США, но и международного сообщества, но при этом мы не увидели каких бы то ни было четких действий. Это одна из причин, почему армянские организации США официально не поддерживают ни одного из кандидатов в президенты США», – указывает Саркисян, добавляя:
«Тем не менее, заявления и позиции кандидатов важны. Они создают основу для работы с любым кандидатом в будущем – по продвижению армянской повестки, в том числе с точки зрения признания и осуждения этнических чисток».
«Понятно, что заявления кандидатов носят предвыборный характер, и воодушевляться совершенно не стоит. Однако завтра мы можем ссылаться на эти заявления и использовать их для продвижения наших интересов в Вашингтоне», – резюмирует Сурен Саркисян.