Քաղաքական 10:41 26/10/2024 Հայաստան
Իրանագետ. Իրանի օդային տարածքն արդեն բաց է, երկրի բնակչության զգալի հատվածը չի էլ «նկատել», որ տեղի է ունեցել որևէ հարձակում
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է այս գիշեր Իսրայելի կողմից Իրանին հարվածներ հասցնելու գործողությանը.
«Այս գիշեր իսրայելական օդուժի հարվածներն Իրանի ուղղությամբ, ըստ պաշտոնական Թեհրանի, իրականացվել են Թեհրան և ծայր հարավարևմտյան Խուժաստան ու Իլամ նահանգներում գտնվող ռազմական նշանակության օբյեկտների վրա՝ առանց իրանական օդային տարածք ներխուժման։
Իրանական կողմը չի հաստատում պաշտոնական Թել-Ավիվի պնդումը 20 թիրախի խոցման վերաբերյալ՝ նշելով, որ ունեցել է «սահմանափակ վնասներ»։
Իրանի օդային տարածքն արդեն բաց է, իսկ մոտ մեկ միլիոն վեց հարյուր հիսուն հազար քառակուսի կիլոմետր տարածք ունեցող այս երկրի բնակչության զգալի հատվածը չի էլ «նկատել», որ տեղի է ունեցել որևէ հարձակում։
Գործողության վերաբերյալ տեղեկատվության և ապատեղեկատվության հոսքերը միախառնված են, պարզ է սակայն, որ քարոզչական տիրույթում վստահելի «տպավորիչ» կադրեր դեռևս չկան։

Политика 12:19 26/10/2024 Армения
Вардан Восканян: Воздушное пространство над Ираном уже открыто, значительная часть населения даже не «заметила» операцию Израиля
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в соцсетях обратился к операции Израиля по атаке Ирана, проведенной в ночь на субботу.
«Удары ВВС Израиля по Ирану этой ночью, согласно официальному Тегерану, были нанесены по объектам военного назначения, расположенным в Тегеране, провинции Хузестан на юго-западе ИРИ и в провинции Илам, без вторжения в иранское воздушное пространство.
Иранская сторона не подтверждает утверждения официального Тель-Авива о поражении 20 целей, отмечая, что ущерб носит «ограниченный характер».
Воздушное пространство над Ираном уже открыто, а значительная часть населения этой страны площадью в 1 648 тыс. кв. км даже не «заметила», что произошла какая-то атака.
Потоки информации и дезинформации об операции переплелись, но очевидно, что надежных «впечатляющих» кадров в пропагандистской плоскости пока нет», – отметил Восканян.