Օրվա մամուլ 09:15 29/10/2024 Հայաստան
«Հոկտեմբերի 24-ին Ալիև-Փաշինյան կազանյան բանակցություններին մասնակցել են նաև 2 երկրի ԱԳ նախարարները։ Հանդիպման ընթացքում խոսք է գնացել գերիների շուրջ։ Երբ Արարատ Միրզոյանն Ալիևին առաջարկել է COP-29-ին իրենց մասնակցելու դիմաց գերեվարված զինծառայողներից գոնե մի քանիսին վերադարձնել և երաշխավորել է, որ այդ դեպքում անձամբ կգնա Բաքու՝ մասնակցելու միջոցառմանը, Ալիևը հարցին պատասխանելու փոխարեն Փաշինյանին է հարց տվել.
«Իսկ ինչո՞ւ Ռուբեն Վարդանյանին չեք պահանջում»: «Որովհետև գիտեմ, որ չեք տալու»,- պատասխանել է Փաշինյանը։
Ալիևը շարունակել է․ «Փոխարենը՝ այլ երկրից են պահանջում, Պուտինն է պահանջում նրան»։
Ի դեպ, Արարատ Միրզոյանն այս զրույցի մասին պատմել է ՔՊ-ական պատգամավորներին` ուրբաթ երեկոյան տեղի ունեցած փակ հանդիպման ժամանակ»։

Политика 12:28 29/10/2024 Армения
«В состоявшихся 24 октября на полях саммита БРИКС в Казани переговорах премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева участвовали также главы МИД двух стран. В ходе встречи Пашинян-Алиев речь зашла и о пленных.
Когда глава МИД РА Арарат Мирзоян предложил Ильхаму Алиеву в обмен на участие армянской стороны в 29-м Климатическом саммите (COP-29) ООН в ноябре в Баку вернуть хотя бы нескольких захваченных в плен армянских военнослужащих и гарантировал, что в таком случае он лично отправится в Баку для участия в мероприятии, Алиев вместо ответа сам обратился с вопросом к Пашиняну:  «А почему не требуете Рубена Варданяна?». «Потому что знаю, что не отдадите», – ответил Пашинян.
Алиев же в продолжение сказал: «Зато его требуют из другой страны, его требует Путин».
Кстати, об этом разговоре Арарат Мирзоян рассказал депутатам от фракции правящей  партии «Гражданский договор» на закрытом заседании, состоявшемся вечером в пятницу».