Տնտեսություն 09:19 29/10/2024 Հայաստան
Շաբաթվա ընթացքում որոշ լեռնային շրջաններում շարունակվել է հնդավորների, կաղամբի և կարտոֆիլի բերքահավաքը:
Լեռնային շրջաններում առաջացել է աշնանացան ցորենի երրորդ տերևը, նախալեռներում՝ հանգուցային արմատները, հովտային շրջաններում այն ծլել է։
Ներկայացնելով հոկտեմբերի 21-27-ի ընթացքում ագրոօդերևութաբանական տեղեկատվություն՝ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ եղանակային պայմաններն այնքան էլ նպաստավոր չեն եղել աշնանացանի աճի և զարգացման  համար։
Հոկտեմբերի 22-24-ին Արմավիրում գրանցվեց առաջին ցրտահարությունը, օդում մինչև -1․․․․-2 աստիճան ցուրտ։ Նույն ժամանակահատվածում լեռնային շրջաններում հողի մակերևույթին գրանցվեց -5․․․-8, առանձին վայրերում մինչև  -10․․․-12 աստիճան ցուրտ, ինչը  կարող է վտանգավոր լինել թերզարգացած աշնանացանի համար։

Общество 12:44 29/10/2024 Армения
В течение минувшей недели в некоторых горных районах Армении продолжился сбор урожая косточковых культур, капусты и картофеля.
В горных районах развертывается третий лист озимой пшеницы, в предгорьях – узел кущения, в равнинных районах пшеница  проросла.
Центр гидрометеорологии и мониторинга министерства окружающей среды Армении, представляя данные за 21-27 октября, сообщает, что погодные условия были не очень благоприятны для роста и развития озимых культур.
22-24 октября в Армавире зафиксированы первые заморозки: в воздухе было зафиксировано -1...-2 градуса мороза, в этот же период на поверхности почвы в горных районах зафиксировано было -5...-8 градусов мороза, местами столбики термометров упали до -10...-12 градусов холода, что может быть опасно для еще не развитых озимых культур.