«Գոյ» թատրոնի դերասանները գիշերել են հենց թատրոնում
«Բարի լույս, հրաշալի քնել ենք այստեղ», «հրաշալի գիշեր ենք ունեցել», «հսկում էինք ամբողջ «Գոյ թատրոնը»՝ ասում են դերասանները։
«Գոյ» թատրոնի դերասան Աշոտ Տեր-Մաթևոսյանը երեկ ուշ երեկոյան ուղիղ եթերով ասել էր.
«Սունդուկյանի անվան թատրոնի տնօրենը հաղորդում է ներկայացրել ոստիկանություն իբրև թե ապօրինի կերպով ներխուժում է եղել, ինքնիրավչություն, բայց ոստիկանությունն այդ ամենը քննելով, ընթացք չի տվել։ Այսինքն, չեն գտել, որ մենք ապօրինություն ենք կատարել, իրավունք չունենք այս պահին այստեղ գտնվելու։
Ընդհանուր հայտարարի եկանք՝ մենք մնում ենք այստեղ, շարունակում ենք մեր ակցիան, իհարկե, ոստիկանների հսկողության տակ, որովհետև պետական գույք է, պետական շենք է, մինչև կոնկրետ որևէ պատասխան կլինի դատախազությունից, դատական համակարգից, որ գործին ընթացք է տրվում, շարժ կա։
Այլ կերպ՝ մենք էլ չենք կարողանում պայքարել, փորձում ենք մեր իրավունքներն առաջ տանել դատարանով։
Հնարավոր է ինչ որ հանդիպում լինի վաղը՝ հարցին լուծում տալու համար։ Մենք պայքարում ենք ստեղծագործելու, արդարության, անզվության համար»։
Հիշեցնենք՝ կառավարության որոշմամբ «Գոյ» թատրոնը միավորվել է Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնին, սակայն «Գոյ» թատրոնի դերասանական ու ստեղծագործական կազմը դեմ է այդ միավորմանը, իրենք ուզում են որպես առանձին թատրոն հանդես գալ, չեն ուզում գնալ ու աշխատել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնում։ Նրանք միավորման վերաբերյալ կառավարության որոշումը վիճարկում են դատարանում։

Культура 13:45 29/10/2024 Армения
Они отмечают: «Доброе утро, прекрасно переночевали тут», «провели здесь прекрасную ночь», « всю ночь сторожили театр „Гой “»
Отметим, актер театра «Гой» Ашот Тер-Матевосян поздно вечером 28 октября в прямом эфире рассказал:  «Директор Национального академического театра имени Габриэла Сундукяна подал в полицию заявление о том, будто бы имели место незаконное вторжение, самоуправство, но полиция, изучив все это, не дала хода заявлению. То есть, они не посчитали, что мы совершили беззаконие, что мы не имеем права находиться здесь в данный момент.
Мы пришли к общему знаменателю – остаемся здесь, продолжаем нашу акцию (конечно, под контролем полиции, потому что это государственное имущество, государственное здание), пока не будет какого-либо конкретного ответа от прокуратуры, судебной системы, что делу нашему дается ход и есть подвижки.
По-другому бороться у нас не получается,  мы пытаемся отстаивать свои права в суде.
Возможно, завтра состоится какая-то встреча, чтобы решить этот вопрос. Мы боремся за право на творчество, за справедливость и честность».
Напомним, из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Национального академического театра имени Габриэла Сундукяна сообщают, что объединение театра «Гой» с театром имени Г.Сундукяна – уже состоявшаяся реальность: 30 января в соответствии с решением правительства Агентством государственного регистра театр «Гой» был реорганизован и объединен с театром имени Сундукяна.
Творческий и актерский коллективы театра «Гой» выступают против объединения, заявляют, что не пойдут работать в театр имени Сундукяна. Они оспаривают решение правительства об объединении театров в суде.