Հասարակություն 15:23 31/10/2024 Հայաստան
Գարեգին Երկրորդը կոչ է հղել աշխարհի բոլոր մարդկանց միանալ նոյեմբերի 10-ին հայ գերիների համար կազմակերպվող աղոթքին
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կոչ է հղել աշխարհի բոլոր մարդկանց միանալ նոյեմբերի 10-ին հայ գերիների համար կազմակերպվող աղոթքին.
«Մենք վստահ ենք, որ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդի կողմից նախաձեռնած ընդհանրական աղոթքը կխթանի քրիստոնեական համայնքների, դիվանագիտական առաքելությունների, լրատվամիջոցների և միջազգային համապատասխան բոլոր կազմակերպությունների մասնակցությունը։
․․․Անկեղծորեն հույս ենք տածում, որ այս հոգևոր ջանքերը կբարձրացնեն համաշխարհային իրազեկությունը շարունակվող հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ և իրենց նպաստը կբերեն ճշմարտության ու արդարության վրա հիմնված խաղաղարար լուծմանը»,-նշել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը։
Արձագանքելով այս կոչին՝ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը (ԵՀԽ) հրավիրում է նոյեմբերի 10-ին՝ Ադրբեջանում կազմակերպվող COP29 կլիմայական գլոբալ գագաթնաժողովի նախօրեին, բոլոր բարի կամքի տեր մարդկանց միանալու Հայաստանին նվիրված աղոթքի օրվան՝ հանուն խաղաղության հաստատման, փախստականների աջակցության և գերիների ազատ արձակման։
2020թ․ սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Արցախի դեմ իրականացված ռազմական ագրեսիան, դրան հաջորդած Լաչինի միջանցքի տասնամսյա շրջափակումը և 2023թ․ սեպտեմբերին շուրջ 120․000 հայերի տեղահանումը իրենց հայրենի երկրից  մնում է հրատապ խնդիր։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը ևս միացել է աղոթքի օրվա կոչին։
«Կոչ ենք անում բոլոր կրոնական համայնքներին, միջազգային կառույցներին և բարի կամքի տեր մարդկանց միանալ մեր աղոթքին՝ միաժամանակ զորացնելով ջանքերը պահանջելու համար բոլոր հայ գերիների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը Բաքվից։
․․․Մենք հիշեցնում ենք COP29 գագաթնաժողովին մասնակցող միջազգային հանրությանը, որ արդարությունը և խաղաղությունը սերտորեն փոխկապակցված են և չի կարելի իրարից զատել։ Մենք չենք կարող պահանջել կլիմայական արդարություն՝ առանց դատապարտելու մարդու իրավունքների խախտումները»,-նշել է Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը։
ԵՀԽ արձանագրում է, որ COP29-ը եզակի հնարավորություն է, որպեսզի կոչ արվի 23 հայ գերիների, ինչպես նաև Ադրբեջանի բանտերում գտնվող ադրբեջանցի քաղաքական բանտարկյալների և լրագրողների անվերապահ ազատմանը։
ԵՀԽ-ի նախագահ Բ. Դոկտոր Հայնրիխ Բեդֆորդ-Շտրոմը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կարիքն ունի մեր աղոթքների,  մասնավորաբար ասել է. «Քրիստոնեական հավատքը ուղեկցել է հայ ժողովրդին Հայ Առաքելական Եկեղեցու հիմնադրումից ի վեր՝ 301 թվականից․․․Ապագան անորոշ է»։
Բեդֆորդ-Շտրոմն նշել է, որ Աստված կառաջնորդի հայ ժողովրդին, և մենք կարող ենք միանալ Աստծուն մեր աղոթքներով․ «Մեր աղոթքները կհասնեն նրանց սրտերին և հոգիներին ու կզորացնեն նրանց»։
ԵՀԽ-ի գլխավոր քարտուղար Ռ․ Պրոֆ․ Դոկտոր Ջերի Պիլայը կոչ է արել բոլոր եկեղեցիներին միանալ աղոթքին և դիմել միջազգային հանրությանը շարունակելու աջակցության ցուցաբերումը։
«Մենք մնում ենք աղոթական համերաշխության մեջ Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Հայաստանի էկումենիկ գործընկերների հետ»,-ասել է Դոկտոր Ջերի Պիլայը՝ վերահաստատելով իրենց կոչն ուղղված արդար և կայուն խաղաղության՝ միջազգային հումանիտար և մարդու իրավունքների օրենքներին համապատասխան։
ԵՀԽ-ն նոյեմբերի 10-ին՝ Ժնևում, ժամը 17:00-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում կկազմակերպի մասնավոր աղոթքի արարողություն՝ հայ համայնքի հետ համագործակցաբար։
«Բարեգութ Աստված, դիմում ենք քեզ հայ ժողովրդի համար։
Շնորհակալություն ենք հայտնում այն բոլոր շնորհների համար, որոնցով օրհնել ես նրանց. ամուր հավատքով, հոյակերտ եկեղեցիներով, ոգեշունչ արարողություններով, արվեստի և մշակույթի բնագավառում բացառիկ տաղանդներով, ինչպես նաև տոկունությամբ՝ հաղթահարելու պատմության ընթացքում բոլոր մարտահրավերները։
Քեզ ենք ներկայացնում այն ցավը, որը մռայլեցնում է նրանց կյանքը այս օրերին, ռազմական ագրեսիայի զոհ դարձած սիրելիների համար հոսող արցունքները, նրանց անորոշությունն ու մտավախությունն ապագայի հանդեպ, ովքեր ստիպված էին լքել իրենց տները և պատերազմում ավերված սրբազան եկեղեցիների կորուստը։
Դու աշխարհի լույսն ես։ Առաքիր քո լույսը բոլոր տառապող սրտերին ու կրկին ու կրկին ոգեշնչիր նրանց հավատքի, սիրո և հույսի քո ոգով»։

Society 16:05 31/10/2024 Armenia
His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, asked for people to join the prayer for Armenian hostages held in Azerbaijan on 10 November.
“We are convinced that such a global prayer held by the World Council of Churches will encourage the participation of Christian communities, diplomatic missions, media representatives, and all relevant international organizations,” said Catholicos Karekin II. “It is our sincere hope that this spiritual effort will raise global awareness of this ongoing humanitarian crisis and will promote a peace-bearing solution, based on truth and justice.”
Answering this call, the World Council of Churches (WCC) is inviting all people of good will to join a prayer day for Armenia—for peace, for support for refugees, and the release of war hostages—on 10 November, the day before the opening of the COP29 climate talks in Azerbaijan.
The military aggression against the Republic of Nagorno-Karabakh/Artsakh in September-October 2020, followed by the ten-month-long total blockade of the Lachin corridor and the forced displacement of around 120,000 Armenians from their ancestral lands in September 2023, remains a critical concern, the WCC said.
Catholicos Aram I, Armenian Orthodox Catholicos of the Great House of Cilicia, joined in calling for a day of prayer.
“We urge all faith communities, international bodies, and people of good will to join us in prayer, while strengthening efforts to call for the immediate and unconditional release of all Armenian prisoners of war, still detained in Baku, Azerbaijan,” he said. “We remind the international community preparing to meet in Baku for COP29, that justice and peace are closely interconnected and cannot be separated. We cannot call for climate justice without condemning violations of human rights.”
COP29 presents a unique opportunity to advocate for the unconditional release of the 23 Armenian hostages, as well as the Azeri political prisoners and journalists detained in Azeri jails.
WCC moderator Bishop Dr. Heinrich Bedford-Strohm reflected that Armenia needs our prayers. “Christian faith has accompanied the Armenian people since the beginnings of the Armenian Apostolic Church in 301 AD,” he said. “The future is unclear.”
Bedford-Strohm reflected that God will accompany the people of Armenia, and we can join God in accompanying them through our prayers. “Our prayers will reach their hearts and souls and strengthen them,” he said.
WCC general secretary Rev. Prof. Dr Jerry Pillay invited all churches to join the call to prayer, and also urged continued support from the international community.
“We remain in prayerful solidarity with the Armenian Apostolic Church and ecumenical partners in Armenia,” he said. “We reiterate our call for a just and sustainable peace in full compliance with international humanitarian and human rights law."
The WCC will organize a local prayer service in St Pierre Cathedral on 10 November at 5pm CET Geneva in collaboration with the Armenian community.
***
Gracious God,
We bring before you today the people of Armenia.
We praise you for all the gifts with whom you have blessed them: the strength of their faith, the beauty of their churches, the inspiration of their liturgies, the extraordinary talents expressed in their arts and culture, the resilience with which they have overcome the challenges in their history.
We bring before you what darkens their lives in these days: the tears of those who have lost their loved ones as victims of military aggression. The uncertainty of those who had to flee from their homes and are now fearing about their future. The destruction of precious holy churches in the war.
You are the light of the world. Send your light into the hearts of all those inflicted and inspire them again and again with your spirit of faith, love and hope.