Կառավարությունը բյուջեից մոտ 3 մլրդ դրամ հատկացրեց համայնքների սուբվենցիոն ծրագրերի համաֆինանսավորմանը
«Որոշմամբ առաջարկում ենք մարզերին 2 մլրդ 903 մլն դրամի չափով գումար հատկացնել, որպեսզի մի շարք սուբվենցիոն ծրագրերի համար պետության մասնաբաժինը փոխանցենք»,-կառավարության նիստում հայտնեց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը։
Նախարարաը նշեց, որ գումարը կհատկացվի 17 համայնքի 28 սուբվենցիոն ծրագրերին՝ վերջին երեք տարիներին հաստատված և իրականացված ծրագրերի համար։
«Արագածոտնի մազին առաջարկվում է մեկ ծրագրի համար 10 մլն դրամ հատկացնել։ Արարատի մարզին՝ 4 ծրագրի համար՝ 2018 մլն, Արմավիրի մարզին 4 ծրագրի ահմար՝ 153 մլն, Գեղարքունիքի մարզի 5 ծրագրի համար՝ 626 մլն, Լոռու մարզի 2 ծրագրի համար 244 մլն դրամ, Կոտայքի մարզի 7 ծրագրի համար 674 մլն դրամ, Շիրակի 2 ծրագրի համար 809մլն դրամ, Սյունիքի մարզի 1 ծրագրի համար 51 մլն և Տավուշի երկու ծրագրի համար շուրջ 120մլն դրամ»,-հայտնեց Սանոսյանը։

Politics 13:34 31/10/2024 Armenia
The Armenian government on Thursday approved a decision to allocate 2 billion 903 million drams for the implementation of subvention schemes.
At a cabinet meeting, Territorial Administration and Infrastructure Minister Gnel Sanosyan said the funds would be used to implement 28 subvention programs in 17 communities.
In particular, 10 million drams will be allocated for one program in Aragatsotn Province, 218 million drams for four programs in Ararat Province, 153 million drams for four programs in Armavir Province, 626 million drams for five programs in Gegharkunik Province, 244 million drams for two programs in Lori Province, 674 million drams for seven programs in Kotayk Province, 809 million drams for two programs in Shirak Province, 51 million drams for one program in Syunik Province and around 120 million drams for two programs in Tavush Province.
The government co-financing for the implementation of subvention programs has reached 20 billion drams this year.